Zmarł dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt. Był reżyserem, aktorem, doktorem sztuki teatru, profesorem…

Zmarł dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt. Był reżyserem, aktorem, doktorem sztuki teatru, profesorem…

W wieku 71 lat zmarł dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt. Był reżyserem, aktorem, doktorem sztuki teatru, profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. Jako jedyny reżyser na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta, a także wszystkie dzieła sceniczne Monteverdiego.
Aktorka Halina Łabonarska wspomina Ryszarda Peryta jako artystę wybitnego, a przy tym skromnego. „ Był niezwykle skromnym człowiekiem. Jak się patrzy na Jego dorobek jest to niewyobrażalne, że człowiek, który tak wiele zrobił w Europie i nie tylko, był tak skromny. Nigdy nie krzyczał o sobie, był zawsze zanurzony w wierze, w Bogu w miłości do ojczyzny.” – dodała Halina Łabonarska.
Ryszard Peryt obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej pełnił od 1 sierpnia 2017 roku. Wcześniej był reżyserem w Warszawskiej Operze Kameralnej. Zrealizował wiele przedstawień barokowych, klasycznych i współczesnych. Pracował także jako aktor i reżyser stołecznego Teatru Współczesnego, a w kolejnych sezonach był reżyserem w Teatrze Narodowym i Ateneum. Od stanu wojennego wystawiał tylko w teatrach operowych, był głównym reżyserem Teatru Wielkiego w Poznaniu i Teatru Wielkiego w Łodzi. Reżyserował również za granicą – na scenach operowych Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Norwegii i Szwecji, a także w Egipcie, Japonii oraz w Emiratach Arabskich.
Został uhonorowany Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w ubiegłym roku – doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii muzyka.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Małgorzata Wosiek/Rita/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0