3.8 C
Chicago
piątek, 26 lutego, 2021

Zmarł ambasador Ed Rowny. Miał 100 lat

Popularne

W niedzielę, 17 grudnia, w Waszyngtonie w wieku 100 lat zmarł Generał  Edward Rowny. O śmierci Ambasadora Rownego poinformowała w specjalnym komunikacie rodzina generała.

„Dear Friends and Colleagues,
We regret to inform you that our father, General Edward L. Rowny, passed away peacefully yesterday, December 17. Throughout his active life of 100 years, he was blessed with the love and support of his friends. Funeral arrangements to follow. The Rowny Family”

Generał Rowny w 1941 roku skończył słynną amerykańską uczelnię wojskową West Point, założoną jeszcze przez Tadeusza  Kościuszkę.  Służył w czasie kampanii włoskiej w czasie II wojny światowej, brał udział w planowaniu działań wojennych pod koniec II wojny światowej na Pacyfiku, służył w wojnach w Korei, Wietnamie. Dowodził także wojskami NATO w czasie wyjścia z Francji. Generał Edward Rowny uważany jest za jednego z 10 najważniejszych dowódców armii Stanów Zjednoczonych.

 

Posiada ogromne zasługi w amerykańskiej dyplomacji, gdzie jako doradca pięciu amerykańskich prezydentów, dzięki polityce „pokój przez siłę”, przyczynił się do redukcji broni nuklearnej. Najbardziej znaczący był jego wkład w czasie prezydentury Ronalda Reagana, kiedy udało się wynegocjować z Rosjanami redukcję broni nuklearnej. Rokowania te podpisał potem Prezydent Ronald Reagan, co przyczyniło się  do większej stabilizacji na świecie w okresie trwania zimnej wojny.

 

Dzięki staraniom Generała Rownego udało się sprowadzić prochy śp. Ignacego Jana Paderewskiego do Polski, aby spełnić testament artysty. Miało to miejsce w 1992 roku w czasie wizyty prezydenta George’a W. Busha w Polsce.

Generał Rowny był bardzo aktywny na różnych polach. Był jednym ze współzałożycieli organizacji American Polish Advisory Council (Amerykańsko-Polski Komitet Doradczy), którą założył wspólnie ze śp. ambasadorem Nicolasem Rey’em.  Organizacja to popiera sprawy polsko-amerykańskie. Od wielu lat są organizowane konferencje w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych dotyczące polsko-amerykańskiej tematyki.

 

Generał Edward Rowny był  inspiracją dla wielu pokoleń Amerykanów i dla mnie osobiście,  do działalności dla USA i Polski.

Załączam zdjęcia jakie Ambasador  Edward Rowny udostępnił mi z Jego 100. urodzin, które odbyły się w rezydencji Piotra Wilczka, Ambasadora RP w Waszyngtonie, w kwietniu, 2017 roku.

Obecny premier RP  Mateusz Morawiecki odwiedził Ambasadora Rownego w jego prywatnej rezydencji w kwietniu b.r., aby podziękować mu za działalność na rzecz Polski i złożyć życzenia urodzinowe.

 

Będzie nam Go brakować!

Cześć Jego Pamięci!

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja @ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikolajczyk

współpraca Paweł Krotny

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane