HomePOLSKA

Złoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych w 122 szkołach

Złoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych w 122 szkołach

122 szkoły ponadgimnazjalne na terenie całego kraju otrzymały rano fałszywe ostrzeżenia o podłożonych ładunkach wybuchowych. Informacje na ten temat dyrektorzy szkół przekazali policji oraz Okręgowym Komisjom Egzaminacyjnym.

Dzisiaj rozpoczęły się egzaminy maturalne. Blisko 270 tysięcy absolwentów liceów i techników pisało pierwszy z nich – z języka polskiego. W 61 szkołach egzaminy rozpoczęły się zgodnie z planem, o godzinie 9.00, w 57 z opóźnieniem, w trzech szkołach egzaminy zostały zawieszone na czas sprawdzenia zgłoszenia. W jednej placówce egzamin został przerwany i przeniesiony na czerwiec.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że otrzymała od Centralnego Biura Śledczego Policji informacje dotyczące prób sparaliżowania egzaminów. Próby te polegały na przesłaniu pocztą elektroniczną do szkół, w których miał zostać przeprowadzany egzamin maturalny, wiadomości informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych. Informacje te zostały przekazane do kuratoriów i dyrektorów szkół.

Ministerstwo Edukacji Narodowej pozostaje w kontakcie z Komendą Główną Policji oraz Centralnym Biurem Śledczym Policji.

 

***

 

Policja już w zeszłym tygodniu ostrzegała instytucje oświatowe o możliwości alarmów bombowych w czasie matur. Dziś informacje o podłożonych ładunkach dotarły do przeszło stu szkół w całej Polsce.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział TVP Info, że policja uprzedziła dyrektorów i administratorów szkół, aby podchodzili spokojnie do ewentualnych ostrzeżeń o podłożeniu bomb. Wszystkie takie sygnały zostały jednak sprawdzone przez policjantów. Uznano je za mało wiarygodne i w żadnej szkole nie zarządzono ewakuacji.
Mariusz Ciarka podkreślił, że policja ustala sprawców fałszywych alarmów. Grozi im do 8 lat więzienia, a także odpowiedzialność cywilna – kary finansowe związane z kosztami alarmów.

 

 

 

IAR/TVP Info/Siekaj/dabr

 

 

IAR/MEN/mt/dabr

COMMENTS