Zjednoczone Emiraty Arabskie: Meteorolodzy “sieją” chmury, by sztucznie wywołać deszcz

Zjednoczone Emiraty Arabskie: Meteorolodzy “sieją” chmury, by sztucznie wywołać deszcz

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich meteorolodzy sztucznie wywołują deszcz by nawodnić kraj. Ponad 15 procent ubiegłorocznych opadów wywołano przez tak zwane zasiewanie chmur. Ta metoda jest coraz częściej wykorzystywana w krajach Bliskiego Wschodu.

Naukowcy z Narodowego Centrum Meteorologii od kilku lat prowadzą program, w wyniku którego zwiększa się ilość opadów na pustyni. “Naszym zadaniem nie jest spowodowanie sztucznego deszczu. My tylko wykorzystujemy istniejące chmury i zwiększamy potencjał opadów” – tłumaczył Sufian Farrah ekspert meteorologii.

W ubiegłym roku przeprowadzono prawie 200 operacji tak zwanego zasiewania chmur. W ich wyniku o 30 procent udało się także wydłużyć czas kiedy deszcz pada.

Naukowe badania nad opracowaniem metody sztucznego wywoływania deszczu rozpoczęły się już w latach 40- tych ubiegłego wieku. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wykorzystuje się metodę rozpylania sztucznego lodu albo związków jodku srebra. Związki te przyśpieszają kondensację pary wodnej w istniejących chmurach. Dwa lata temu Narodowe Centrum Meteorologii rozpoczęło program, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wodnego kraju, borykającego się z wysokimi temperaturami i suszą.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Anna Dudzińska/Dubaj/mcm/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0