HomePOLSKA

Ziobro: Wprowadziliśmy zmiany, aby Polacy mieli dostęp do sądów

Ziobro: Wprowadziliśmy zmiany, aby Polacy mieli dostęp do sądów

Nowelizacja ustaw sądowych, w tym ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa otwiera Polakom dostęp do sądów, powiedział minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro skomentował dzisiejsze głosowanie w Sejmie dotyczące przepisów o prokuraturze, sądach powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. 

Zdaniem Zbigniewa Ziobro pomimo opozycyjnej obstrukcji demokracja się obroniła. “Wprowadziliśmy rozwiązania, które uniemożliwiają paraliżowanie pracy Sądu Najwyższego i sądów powszechnych W najbliższym czasie znajdzie to swój wyraz w działaniach Krajowej Rady Sądownictwa i w decyzjach prezydenta Chodzi o to, aby Polacy mieli dostęp do sądów, aby Sąd Najwyższy nie był sparaliżowany, aby ten sąd w przyszłości mógł działać jeszcze sprawniej” – powiedział Zbigniew Ziobro.

W dzisiejszym głosowaniu udział wzięło 258 posłów. Za było 230 posłów, przeciw głosowało 24, wstrzymało się 4 posłów. W głosowaniu udziału nie wzięli posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz klubu PSL-UED.
Zgodnie z nową ustawą do wskazania prezydentowi kandydata na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego wystarczy obsadzenie 2/3 stanowisk w tej instytucji. Zatem do wyłonienia kandydatów niezbędne będzie obsadzenie 80 stanowisk sędziowskich, a nie jak do tej pory 110.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ Naukowicz/mile/mt

COMMENTS