8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Ziobro o decyzji KE ws. uruchomienia artykułu : „Polska respektuje prawo unijne, ale nie będzie ulegać politycznym naciskom”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister sprawiedliwości mówi, że decyzja prezydenta o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa dowodzi, iż Polska jest suwerennym krajem. Zbigniew Ziobro powiedział w TVPInfo, że decyzja Andrzeja Dudy stanowi dobrą odpowiedź na działania Komisji Europejskiej, która zadecydowała o wysłaniu wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. 

Minister sprawi edliwości podkreślił, że Polska repektuje prawo unijne, ale nie będzie ulegać politycznym naciskom, dla których obrona praworządności jest tylko pretekstem. Zdaniem ministra, autorami tych nacisków są egoistyczne grupy interesów, które forsują federalistyczną wizję Wspólnoty. Zbigniew Ziobro podkreślił, że Polska chce porozumiena z KE, ale na gruncie partnerskim. Zaznaczył, że Polska jest jednym z największym państw Unii Europejskiej i nie może być traktowana jak państwo wasalne. „Oczekujemy, żeby nas szanowano” – powiedział Zbigniew Ziobro.
Minister zapowiedział, że Polska będzie domagała się, by KE przestrzegała prawa europejskiego i stawiała wobec nas takie oczekiwania, które mieszczą się w ramach prawa, a nie są – jak powiedział – „subiektywna projekcją oczekiwań poszczególnych członków KE”.
Gość TVPInfo mówił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest zgodna z normami państwa prawa, a zmiany mają podnieść standard pracy sędziów. Jako przykład podał wyznaczanie sędziów do spraw w drodze losowania. Odnosząc się do krytyki procedury wyboru członków KRS, podkreślił, że nie odsuwa ona środowiska sędziowskiego od wpływu na ten wybór, a jedynie poddaje go społecznej kontroli. Przypomniał, że wyboru sędziów Trybunału Europejskiego w Luksemburgu – najważniejszego europejskiego sądu – dokonują politycy. Minister Zbigniew Ziobro powiedział, że unijni urzędnicy nie widzą tych problemów w naszym sądownictwie, które widzi każdy Polak.
Minister sprawiedliwości powiedział, że w Polsce, za rządów PO, obowiązywała ustawa o rożnym wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn i wówczas Komisja Europejska nie widziała w niej nic złego. Teraz KE te same przepisy krytykuje. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, pokazuje to hipokryzję Komisji.

Uruchomienie artykułu 7. w perspektywie może oznaczać nałożenie na Polskę sankcji, w tym odebranie głosu na unijnych naradach. Scenariusz taki jest mało prawdopodobny, gdyż wymaga jednomyślności 27 krajów wspólnoty.
Ustawa o Sądzie Najwyższym, o której podpisaniu zdecydował prezydent, wprowadza skargę nadzwyczajną na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. Mają powstać dwie nowe izby, w tym Izba Dyscyplinarna, w której będą zasiadać także ławnicy. Sędziowie Sądu Najwyższego mieliby przechodzić po ukończeniu 65 lat w stan spoczynku – chyba że na ich dalsza pracę zgodę wyda prezydent.
Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje między innymi wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS mogłaby zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie.

TVPInfo/IAR/mt/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520