4.2 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Ziobro: Konwencja stambulska jest niezgodna z polską konstytucją

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że konwencja stambulska jest niezgodna z polską konstytucją. Złożył dziś do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem międzynarodowego dokumentu.

Podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro wyjaśniał, że w konwencji znajdują się zapisy o charakterze ideologicznym, z którymi jego resort się nie zgadza. „Ta część konwencji, która jest związana z realnymi propozycjami zwalczania przemocy wobec kobiet jest przez nas nie tylko akceptowana, ale w pełni ją podzielamy – wyrazem tego jest to, że wprowadziliśmy te elementy w życie. Problem polega drugiej części, którą uważamy za przeciwskuteczną, jeśli chodzi o wprowadzenie tych zaleceń w życie” – zaznaczył. Wyjaśnił, że jest tam zawarta ideologia, która uderza w instytucję rodziny, tradycję i kulturę. „Sprowadza rolę płci nie do płci biologicznej (…) lecz wprowadza pojęcie „płci społeczno-kulturowej”. „W konwencji nie przeczytacie państwo, że powodem przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jest na przykład alkohol, nie przeczytacie, że problemem są narkotyki, dopalacze. (…) Natomiast definicja przyczyn problemu jest pokazana przez pryzmat krytyki porządku rzeczy, który wiąże się z tradycyjnym pojmowaniem rodziny, małżeństwa, religii”- wyjaśniał.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zaznaczał, że wiele krajów naszej części Europy nie ratyfikowało bądź wykluczyło konwencję ze swojego systemu prawnego. To: Węgry, Słowacja, Czechy, Bułgaria, Litwa i Łotwa. Dodał, że w 2015 roku popełniono błąd. „To była pochopna ratyfikacja i wprowadziliśmy do naszego systemu lewicowego, genderowego konia trojańskiego i najwyższy czas, by tę konwencję wypowiedzieć, realizując nasze zobowiązania w stosunku do Polaków, podkreślając także nasze relacje z innymi krajami regionu” – mówił.

Konwencję Rady Europy z 2011 roku o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej Polska podpisała w grudniu 2012 roku, a ratyfikowała – w 2015 roku. Ratyfikację podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

O ratyfikację konwencji apelowały niektóre organizacje kobiece oraz działające na rzecz praw człowieka. Przeciwne były środowiska prawicowe oraz ruchy prorodzinne. Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny w dokumencie wydanym 4 lutego 2015 r. zaznaczyła, że konwencja nie może być akceptowana ponieważ „nie zmierza do budowania pozytywnych relacji pomiędzy ludźmi, ale służy projektowi przebudowy społeczeństwa na bazie ideologicznej”.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Zielenkiewicz/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520