HomePOLSKA

Ziobro: Nie da się budować Polski bez przypominania prawdy historycznej

Ziobro: Nie da się budować Polski bez przypominania prawdy historycznej

Zbigniew Ziobro mówił, że nie da się budować Polski bez przypominania prawdy historycznej. 

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny uczestniczył w uroczystościach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dawnym warszawskim areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej 37.
“Jesteśmy tutaj, by pamiętać” – mówił Zbigniew Ziobro. Tłumaczył, że bez odwołania do wartości, bez nazwania po imieniu zła złem i bez wskazania palcem tych, którzy je czynili, a także bez oddania czci bohaterom, nie da się zbudować Polski. “Musimy to zrobić z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków” – mówił minister sprawiedliwości. Podkreślił, że budowanie naszej tożsamości możemy oprzeć na fundamencie “tej pięknej, pełnej bohaterstwa postawie” Jako symbol bohaterskiej służby Polsce wskazał rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zbigniew Ziobro podziękował wszystkim, którzy są zaangażowani w ujawnianie prawdy o historii. Zaznaczył, że to dzięki ich pracy w byłym mokotowskim więzieniu została odkryta i wyeksponowana ściana śmierci ze śladami licznych egzekucji oraz szubienica, na której prawdopodobnie powieszono generała Fieldorfa “Nila”.
“Musimy bronić historii i prawdy” – podkreślił Zbigniew Ziobro. Dodał, że zwłaszcza teraz jest to istotne, kiedy – jak mówił – “obserwujemy próby pisania historii naszego kraju w krzywym zwierciadle”. Minister zapewnił, że zrobi wszystko, aby prawda nie była zapomniana.
Zapowiedział, że obchody w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będą odbywały się co roku.
“Chwała i część bohaterom, chwała i cześć Niezłomnym!” – zakończył wystąpienie minister sprawiedliwości.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/S. Białek & M. Fedusio/jl/mt

COMMENTS