HomeCiekawostki

“Zimowa impreza ze sztuczną rośliną doniczkową”. Koniec z Bożym Narodzeniem w IKEA

“Zimowa impreza ze sztuczną rośliną doniczkową”. Koniec z Bożym Narodzeniem w IKEA

Skandynawowie – od Danii po Norwegię – są oburzeni kampanią reklamową IKEA, w której Boże Narodzenie zastąpiono zwrotem “zimowa impreza” – poinformował polsatnews.pl. Kontrowersje – także w Polsce – budzi również fakt, że zmienione zostały nazwy dekoracji świątecznych. Choinka to np. teraz “sztuczna roślina doniczkowa”.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało co prawda jeszcze półtora miesiąca, ale w sklepach IKEA w Skandynawii pojawiły się już pierwsze ozdoby świąteczne.

Szkopuł w tym, że jak zwrócił uwagę polsatnews.pl, “szwedzki koncern unika nazywania ich “bożonarodzeniowymi”, zastępując zwrotem vinterfest – “zimową imprezą”.

“Chętnie kupuję w tym sklepie, ale chyba moja noga już tam nie postanie” – oświadczył duński polityk Mads Fuglede z partii Venstre, cytowany przez portal.

W Polsce również ozdoby świąteczne zmieniły nazwy. Zajrzeliśmy na stronę internetową IKEA. Faktycznie nie kupimy tam już choinki, a “sztuczną roślinę doniczkową”.

 

Do całej sytuacji odniósł się rzecznik IKEA Christian Mouroux, którego cytuje polsatnews.pl. Zapewnił, że produkty ze świątecznego katalogu noszą taką nazwę, a nie inną wyłącznie ze względów komercyjnych.

– Nasze produkty noszą nazwy zależne od sezonu, a nie od świąt. Wkrótce nastanie zima – oczywiste więc, że produkty nazwano w ten sposób – przekonuje na portalu.

Red. Bartosz Dybała/PolskaPress AIPCOMMENTS