HomeUSAFloryda

Zika na Florydzie

Zika na Florydzie

Cztery osoby zakażone wirusem Zika na Florydzie są prawdopodobnie pierwszymi przypadkami, które pojawiły się na terenie Stanów Zjednoczonych – powiedział amerykański minister zdrowia.

Do tej pory przypadki zakażenia poza terytorium Ameryki Łacińskiej oraz Wysp Karaibskich, gdzie wirus jest powszechny, były spowodowane podróżami po tym regionie lub kontaktem seksualnym. Cztery przypadki z Florydy mogą potwierdzić, że amerykańskie komary również są nosicielami wirusa.

U większości osób Zika powoduje łagodną chorobę, ale w przypadku noworodków wirus może być przyczyną wystąpienia poważnych wad mózgu. Departament zdrowia na Florydzie ogłosił, że „istnieje duże prawdopodobieństwo, że cztery przypadki są wynikiem przenoszenia wirusa przez lokalne owady”. Potencjalnie zakażony teren obejmuje hrabstwa Miami-Dade oraz Broward County.

Amerykański Departament Żywności poprosił o zawieszenie dobrowolnego oddawania krwi w obu okręgach. Wszystkie dokonane darowizny do tej pory zostaną poddane testom na obecność wirusa. Do tej pory w USA odnotowano ponad 1650 przypadków zakażenia, ale te z Florydy były pierwszymi, które nie miały związku z podróżowaniem oraz kontaktem płciowym.

Aby potwierdzić, czy Zika jest przenoszony przez lokalne komary naukowcy zbadają domy i mieszkańców w okolicach, gdzie doszło do ukąszenia.

Krzysztof Nowicki AIP

COMMENTS