HomeCiekawostki

Ziemniaki z flagą już w sklepach. Nowe rozporządzenie weszło w życie

Ziemniaki z flagą już w sklepach. Nowe rozporządzenie weszło w życie

Ziemniaki z flagą to obowiązek, który wszedł w życie 26 maja 2019. To jeden z postulatów rolników z Agro Unii, który zrealizował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Tym samym, dzięki flagom klienci mają mieć świadomość, skąd pochodzą kupowane przez nich ziemniaki. To wymóg, który dotyczy zarówno ziemniaków sprzedawanych na wagę oraz pakowanych. Czy nowe przepisy przyczynią się do wspierania konsumenckiego patriotyzmu?

Taki sam obowiązek sięgnie również producentów w 2020 roku. Nowe regulacje podpisane przez ministra rolnictwa Krzysztofa Aranowskiego mają wspierać konsumencki patriotyzm. Ponadto flagi na ziemniakach mają:

    • zapobiec przepakowywaniu ziemniaków,
    • późniejszej sprzedaży przepakowanych, zagranicznych ziemniaków jako polskie.

Ta zmiana obowiązuje:

    • sprzedawców – od 26 maja 2019 roku,
    • producentów – od 2020 roku.

Producenci do końca roku będą mogli jeszcze sprzedawać ziemniaki bez oznaczeń. Zmiany mają służyć zwiększeniu świadomości klientów.

Poza tym – jak wynika z Badania Ipsos “Moda na polskość” – aż 73 procent Polaków stara się zaopatrywać w polskie produkty. Być może nowe przepisy przyczynią się do większego wsparcia konsumenckiego patriotyzmu – zauważa serwis agronews.pl.

TK aip

COMMENTS