Ziemniaki z Egiptu: Ministerstwo rolnictwa ostrzega przed groźną bakterią i wysyła wniosek do Komisji Europejskiej

Ziemniaki z Egiptu: Ministerstwo rolnictwa ostrzega przed groźną bakterią i wysyła wniosek do Komisji Europejskiej

Kupujesz ziemniaki na miejskim bazarku czy w supermarkecie? Bez względu na miejsce zakupu wystrzegaj się odmian ziemniaków z Egiptu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed groźną bakterią a minister wysyła wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu.

Młode ziemniaki są w sprzedaży już od jakiegoś czasu natomiast ich cena nie napawa optymizmem. Za młode ziemniaki z Polski zapłacimy niekiedy nawet 7zł/kg. Ze względu na wysoką cenę kupujący często decydują się na zakup młodych ziemniaków z innych krajów z i spoza Europy.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje reaguje na niepokojące informacje o zakażonych ziemniakach z Egiptu. W trosce o bezpieczeństwo fitosanitarne kraju, a w szczególności ma na celu ochronę polskich producentów ziemniaka wysyła wniosek do Komisji Europejskiej o wydanie zakazu importu tych warzyw z zagrożonych obszarów. Wniosek zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu miałaby trwać do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską. W ziemniakach z Egiptu wykryta została obecność bakterii Ralstonia solanacearum. Wynik potwierdziły badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa

 

Aktualnie mamy do czynienia z drugim, w ciągu ostatnich 2 lat zakażeniem warzyw. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że ziemniaki trafiły do Polski z innych krajów europesjkich a nie bezpośrednio z Egiptu. Czujna Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na szczęście wykryła wszystkie nieprawidłowości.

 

Bakteria Ralstonia solanacearum

 

Bakteria Ralstonia solanacearum może wywołać wielkie szkody gospodarcze. W Unii Europejskiej bakteria ta ma status organizmu kwarantannowego i powinn być natychmiast zwalczana.

 

a.w. aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0