ZIEMIA: Picnic on Earth

ZIEMIA: Picnic on Earth

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na piknik towarzyszący odsłonięciu rzeźby Ziemia w Parku McGolrick, w sercu nowojorskiej dzielnicy Greenpoint, która dla wielu Polaków stała się nowym domem poza granicami kraju.

Podczas wydarzenia nastąpi także inauguracja przygotowanej przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wystawy „What Defines Greenpoint identity” poświęconej wielokulturowym korzeniom dzielnicy. Dla dzieci przygotowano specjalne warsztaty, stanowiące połączenie sztuki i ekologii. Będzie również okazja do posłuchania muzyki czerpiącej inspirację z wielu kultur, skosztowania tradycyjnych polskich składników zinterpretowanych w nowoczesnych recepturach, odpoczęcia na instytutowych leżakach w cieniu drzew, a także wzięcia udziału w akcji internetowej „Sto lat! Pocztówka do Polski”, której uczestnicy otrzymają specjalne upominki i zyskają szansę na wygranie jednego z trzech biletów lotniczych do Polski.

ZIEMIA, jest projektem społecznym, historycznym i artystycznym składającym się z wielu dyscyplin, stworzonym we współpracy z NYC Parks, oraz mieszkańcami Greenpointu. Rzeźba Ziemia to ceramiczna kula autorstwa artystki pochodzącej z Greenpointu, Martynki Wawrzyniak, której odsłonięcie odbędzie się na łące w Parku McGolrick, 9 czerwca 2018 roku. Rzeźba jest zbiorowym portretem zróżnicowanej społeczności Greenpointu. Obiekt glazurowany jest mieszanką gliny wydobytej lokalnie oraz próbek ziemi dostarczonych przez uczestników projektu pochodzących z miejsc ich pochodzenia, w tym: ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Ukrainy, Niemiec, Francji, Japonii, Serbii, Nepalu, Wielkiej Brytanii, Ekwadoru, Meksyku i Namibii. W projekcie uczestniczy duża liczba Polaków, którzy od pokoleń mieszkają na Greenpoincie.

Łąka na której zostanie umieszczona Ziemia, składa się z roślin, które są obecne w tej okolicy od czasów prekolonialnych, a także ich rodzimych odpowiedników które występuję w Polsce.

Dla dzieci przygotowano trzy kreatywne warsztaty ekologiczne: Warsztaty Malowania Glebą, Warsztaty Kula z Nasion (Seed Bomb) i Warsztaty Rzeźbiarskie. Dzieci będą mogły samodzielnie ule z gliny, nasion, znalezionych przedmiotów i dostarczonych przez organizatorów materiałów artystycznych.

Tego samego dnia nastąpi otwarcie wystawy What Defines Greenpoint Identity, koncentrującej się na śladach poszczególnych fal emigrantów, które zaznaczyły swoją obecność na Greenpoincie. Oprócz historii przybyszów z Puerto Rico i irlandzkich, włoskich, niemieckich imigrantów, silnie podkreślony jest polski wkład w rozwój dzielnicy. Wystawa przybliża historie wybranych organizacji polonijnych i miejsca ważne dla polonijnej społeczności, m. in. Polish National Alliance of Brooklyn, Dom Narodowy Warsaw, Polonaise Terrace, Polsko–Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Instytut Piłsudskiego, Kurier Plus, Marie Skłodowska Curie Professional Women’s Association oraz zrzeszająca najmłodsze pokolenie grupę taneczną: Krakowianki i Górale. Wystawę przygotowała Magdalena Mazurek. Współpracowali; Geoffrey Cobb, historyk, autor “Greenpoint Brooklyn’s Forgotten Past” oraz Annie S. Hauck, Ph.D., R.D. Co-editor “Gastropolis: Food and New York City” autorka “My Little Town: A Brooklyn Girl’s Food Voice”.

Koncert na żywo wykona Zorya, muzyczny projekt stworzony przez polską wokalistkę i skrzypaczkę Karolinę Beimcik, w repertuarze której znajdują się kołysanki, piosenki miłosne i oryginalne kompozycje inspirowane historią i kulturą Europy Środkowej i Wschodniej. Melodie mają swoje źródło w górskich wioskach, lasach i na polach, a śpiewane są w oryginalnych dialektach ludu kurpiowskiego i łemkowskiego. Karolina Beimcik – śpiew, skrzypce, Rafał Sarnecki – gitara, Matt Aronoff – kontrabas.

Następnie wystąpi Alex Storożyński – śpiew, gitara i Mike Batthany – klawisze, którzy zaprezentują m. in. autorską, premierową piosenką o Greenpoincie!

W części muzycznej wystąpi również Jesse Lynch Ensemble.

Uczestników pikniku zapraszamy też do czynnego włączenia się w świętowanie stulecia odzyskania niepodległości Polski! Korzystając z naszej aplikacji #StoLatPolska, będą mogli wysłać autorską pocztówkę urodzinową dla Polski na podstawie swojego zdjęcia i wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać jeden z trzech biletów lotniczy do Polski! W 1926 roku Polska wysłała do USA kartkę urodzinową z 5,5 milionami podpisów! Pomóż nam pobić ten rekord!

ZIEMIA: Picnic on Earth odbywa się w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w zabezpieczeniu wolności Polski: w 1918 r. Prezydent Woodrow Wilson ogłosił amerykańskie poparcie dla niepodległej Polski w swoich 14 punktach. Instytut Kultury Polskiej Nowym Jorku uznaje Ziemię za symbol polsko-amerykańskich relacji, i wspólnej historii, oraz oferuje jako prezent od polskiej społeczności dla nowojorskiej dzielnicy Greenpointu, którą wielu Polaków nazywa swoim domem.

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0