26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Zgoda UE na Fundusz Obudowy po koronawirusie, ale… bez konkretów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jest zgoda Unii Europejskiej na utworzenie Funduszu Odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, ale na razie bez ustaleń co do kształtu i finansowania. Szczegóły ma przygotować Komisja Europejska.

To zadanie zlecili jej przywódcy 27 krajów podczas szczytu w formie wideokonferencji. Komisja swoje propozycje ma opublikować 6 maja. Potwierdzają się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Dzisiejsza wideokonferencja potwierdziła różnice zdań wśród państw członkowskich. Kraje Południa Europy, także Polska chcą, by z Funduszu Odbudowy wypłacane były bezzwrotne dotacje. Na to nie chcą się zgodzić Austria, Dania, Szwecja, Holandia, które uważają, że powinny być udzielane w formie pożyczek.

*

Premier Morawiecki zgłosił konkretne oczekiwania wobec kierunkowej koncepcji Funduszu Odbudowy, którą zaakceptowały państwa członkowskie – poinformował Polskie Radio minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański. Unia Europejska zgodziła na utworzenie Funduszu Odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, ale na razie bez ustaleń co do kształtu i finansowania. Zdaniem strony polskiej fundusz powinien dysponować instrumentami bezzwrotnymi, które uzupełniałyby środki pożyczkowe.

Szczegóły Funduszu Odbudowy ma przygotować Komisja Europejska. To zadanie zlecili jej przywódcy 27 krajów podczas szczytu w formie wideokonferencji.

Komisja swoje propozycje ma opublikować 6 maja. Potwierdzają się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Dzisiejsza wideokonferencja potwierdziła różnice zdań wśród państw członkowskich. Kraje Południa Europy, także Polska chcą, by z Funduszu Odbudowy wypłacane były bezzwrotne dotacje. Na to nie chcą się zgodzić kraje Północy: Dania, Szwecja, Holandia, Austria, które popierają ograniczanie unijnych wydatków.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./Beata Płomecka/ d dwi/w mt
IAR/Beata Płomecka/w dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520