HomeŚwiat

Zgoda PE na fundusz w wysokości 37 mld euro na walkę z koronawirusem

Zgoda PE na fundusz w wysokości 37 mld euro na walkę z koronawirusem

Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na fundusz w wysokości 37 miliardów euro na walkę z koronawirusem. Europosłowie w głosowaniu na odległość, pocztą elektroniczną, zaakceptowali plan działań łagodzących negatywne skutki kryzysu, który przygotowała Komisja Europejska.
Zgodnie z propozycją Komisji, z unijnego funduszu inwestycyjnego, Polska może wykorzystać prawie 7 miliardów 400 milionów euro na walkę z koronawirusem. To pieniądze już przyznane Polsce, ale może ona zmienić cel ich przeznaczenia. Z tej puli miliard 125 milionów euro to z kolei niewykorzystane, które Polska musiałaby zwrócić do unijnego budżetu, ale teraz nie musi tego robić. Europosłowie zgodzili się z propozycją Komisji, by państwa nie zwracały niewykorzystanych funduszy, lecz przeznaczyły je na walkę z koronawirusem. Chodzi o wsparcie systemów służby zdrowia, małych i średnich firm, oraz pobudzenie rynku pracy.
Europosłowie zgodzili się też, by z unijnego Funduszu Solidarności przeznaczonego na finansowanie negatywnych skutków katastrof naturalnych pieniądze mogły być też wypłacane na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym. To dodatkowo 800 milionów euro dla każdego z państw na walkę z pandemią.
Parlament Europejski zaakceptował też propozycję Komisji, która pomoże ulżyć finansowo liniom lotniczym. Chodzi o tak zwane lotniskowe sloty, czyli prawa do startów i lądowań kupowanych przez przewoźników. Będą oni mogli je utrzymać nawet jeśli z powodu koronawirusa i spadku ruchu pasażerskiego pozostaną niewykorzystane. Tak ma być do października.

IAR/Beata Płomecka/w kry

COMMENTS