Zełenski zaapelował o pamięć i wspólne przebaczenie w polsko-ukraińskich stosunkach

Zełenski zaapelował o pamięć i wspólne przebaczenie w polsko-ukraińskich stosunkach

Wołodymyr Zełenski zaapelował o pamięć i wspólne przebaczenie w polsko-ukraińskich stosunkach. Prezydent Ukrainy podczas konferencji prasowej pytany przez korespondenta Polskiego Radia Pawałą Buszkę o o możliwość zmiany ukraińskiej polityki historycznej wobec Polski podkreślał, że szacunek należy się zarówno polskim, jak i ukraińskim ofiarom. Ponowił też propozycję postawienia wspólnego pomnika pojednania na granicy obu państw.

Na pytanie o możliwość zmian w ukraińskiej polityce historycznej wobec Polski prezydent Zełenski odpowiedział, że wspólna historia była trudna – ale jak się wyraził – trudna po obu stronach. Jak mówił, Polacy i Ukraińcy powinni się w tych kwestiach jednoczyć a nie kłócić, a także szanować wszystkich zabitych z każdej strony. Prezydent Zełenski zaapelował o wybaczenie tego co było i pamięć. Dlatego, jak zaznaczył – zaproponował stworzenie memoriału na granicy, do którego wszyscy moglibyśmy przyjeżdżać – i Ukraińcy i Polacy.

O potrzebie wzniesienia wspólnego pomnika pojednania Wołodymyr Zełenski mówił podczas wrześniowej wizyty w Polsce. Ukraiński prezydent zapowiedział też wówczas odblokowanie ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar spoczywających na Ukrainie w tym ofiar Rzezi Wołyńskiej. Ukraina przekazała już formalną zgodę.

Szacuje się, że w dokonanej w czasie II wojny światowej przez ukraińskich nacjonalistów masowej zbrodni zamordowano około 100 tysięcy Polaków. W akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/mcm/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0