HomePOLSKA

Ze statystyk akcji “Znicz: Co druga ofiara na drogach to pieszy!

Ze statystyk akcji “Znicz: Co druga ofiara na drogach to pieszy!

Co druga ofiara na drogach to pieszy – wynika z policyjnych statystyk akcji “Znicz”. Od piątku policjanci prowadzą więcej kontroli drogowych i ostrzegają przed zagrożeniami związanymi ze zwiększonym ruchem na drogach. Od piątku do środy na drogach zginęły 42 osoby, 618 zostało rannych.

Nadkomisarz Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji powiedział, że pierwsze dni akcji “Znicz” pokazały, że piesi są szczególnie zagrożeni podczas jesiennej aury. Z dostępnych danych od piątku do wtorku wynika, że na 30 ofiar 15 to piesi. Policjant wskazuje z jednej strony na nieuwagę kierowców i poruszanie się z nadmierną prędkością, z drugiej strony na fakt, że piesi są często słabo widoczni i kierowcy nie mają szans na reakcję w odpowiednim czasie.

Radosław Kobryś przypomina, że o swoje bezpieczeństwo mogą zadbać także sami piesi przez noszenie elementów odblaskowych. Zachęca, aby odblask po zmroku mieć nie tylko na terenie niezabudowanym, jak nakazuje prawo. Podkreśla, że nie chodzi o wymogi prawa, ale o poczucie własnego bezpieczeństwa.

Polskie Radio włączyło się w akcję bezpieczeństwa na drogach w związku z dniem Wszystkich Świętych. Informacje o ruchu samochodowym pojawiają się w programach Polskiego Radia i na portalu polskieradio.pl. Od piątku na stronach portalu znajduje się też – zachęcający do ostrożnej jazdy – spot przygotowany we współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/to/

COMMENTS