HomeCiekawostki

Zdiagnozowano nowy zespół bólowy: Szyja smartfonowa

Zdiagnozowano nowy zespół bólowy: Szyja smartfonowa

Szyja smartfonowa – nowy zespół bólowy został zdiagnozowany przez specjalistów Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. U dzieci i młodzieży coraz częściej występują takie dolegliwości jak bóle głowy, karku, barków, okolicy międzyłopatkowej oraz drętwienie rąk.

Wynika to ze złej pozycji ciała i nadużywania smartfonów – wyjaśnia kierownik Zakładu Fizjoterapii Katedry Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr Anna Brzęk.

“To właśnie ułożenie głowy jest takie dość charakterystyczne. Gdy jesteśmy dorośli, nasza głowa waży ok 5 kg, kiedy ona jest w osi naszego kręgosłupa. Kiedy wysuniemy ją o 2 cm, ona waży już 15 kg, a kiedy wysuniemy z osi o 7 cm do przodu, ona waży 20 kilogramów” – wyjaśniła dr Anna Brzęk.

Naukowcy obliczyli, że pozycję ze schyloną głową utrzymujemy łącznie przez 4 godziny dziennie, co rocznie daje do 1400 godzin dodatkowego nacisku wywieranego na kręgosłup. Lekarze alarmują: stres wywoływany częstym pochylaniem głowy może prowadzić do bólu, wcześniejszego zużycia czy degeneracji odcinka szyjnego kręgosłupa.

IAR/Katarzyna Głuch-Juszkiewicz/ Radio Katowice/wczesn./Wj/buchCOMMENTS