HomeUSAMiami

Zburzono willę Pablo Escobara. Wcześniej ktoś ukradł sejf

Zburzono willę Pablo Escobara. Wcześniej ktoś ukradł sejf

We wtorek w Miami Beach zburzono posiadłość, która w latach 80. należała do słynnego kolumbijskiego barona narkotykowego Pablo Escobara.

Różowa willa w 1987 roku została skonfiskowana przez amerykański rząd, a następnie w 1990 sprzedana prywatnemu nabywcy. Jej ostatnimi właścicielami byli Christian de Berdouare, twórca sieci Chicken Kitchen, oraz jego małżonka Jennifer Valoppi, którzy kupili dom w 2014 roku.

Zanim na plac wjechały buldożery, de Berdouare i Valoppi zatrudnili profesjonalnych poszukiwaczy skarbów, którzy przeczesywali posiadłość w celu znalezienia śladów pozostawionych przez Escobara.

Dwunastego stycznia bieżącego roku wezwany na miejsce majster zauważył, że skradziono sejf, który był ukryty pod schodami. Nie wiadomo, jaka była jego zawartość. W minioną niedzielę właściciele zgłosili kradzież policji.

Amerykańskie władze nie mają pewności, czy Escobar kiedykolwiek żył w posiadłości w Miami Beach, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że jako kryjówkę wykorzystywali ją wspólnicy barona. Obecni właściciele zamierzają postawić na jej miejscu nowy dom.

Escobar był twórcą kartelu Medellin, odpowiedzialnego za import większości kokainy, która w latach 80. i 90. trafiała do Stanów Zjednoczonych. Był jednym z najbogatszych przestępców w historii. We wczesnych latach 90. jego majątek szacowano na 30 miliardów dolarów. Po uwzględnieniu pieniędzy zakopanych w różnych miejscach w Kolumbii mógł on sięgać nawet 100 miliardów.

(łd)

COMMENTS