Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! – apelują biskupi europejscy

Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! – apelują biskupi europejscy

Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! – apelują biskupi europejscy. W Santiago de Compostela, w Hiszpanii, kończy się dziś spotkanie Rady Konferencji Biskupów Europy.

W zebraniu plenarnym uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Rady. Tematem spotkania jest hasło: „Europa, czas przebudzenia? Znaki Nadziei”.

Przewodniczący episkopatów Europy w końcowym orędziu zwracają uwagę, że mieszkańcy Starego Kontynentu z jednej strony pragną Boga oraz życia opartego na Ewangelii i świętości, a jednocześnie zauważyć można słabość świadectwa dawanego przez nich samych i przez Kościół. Jak piszą biskupi, “każdy człowiek żywi ukryte pragnienie spotkania kogoś, kto pomoże jego sumieniu przebudzić się i obudzić kluczowe pytania egzystencjalne”. “Oto dlatego niczym stróżowie poranka, czujni i gotowi wskazać nowy dzień, chcemy dać spragnionej Europie przesłanie nadziei i mówimy z mocą: Zbudź się, Europo!” – zaapelowali biskupi.

Jako źródło nadziei biskupi wskazali “świętych i męczenników naszych krajów, płonące pochodnie dodające odwagi teraźniejszości i zapowiadające przyszłość”. “Świecą oni niczym gwiazdy na niebie” – głosi orędzie, zachęcające Europę do odkrycia swych korzeni. Autorzy dokumentu podają jako przykład: Benedykta z Nursji, Cyryla i Metodego, Brygidę Szwedzką, Katarzynę ze Sieny czy Teresę Benedyktę od Krzyża. Wskazują na: Matkę Giuseppinę Vannini, Małgorzatę Bays i kardynała Johna Henry Newmana, którzy w niedzielę 13 października zostaną ogłoszeni świętymi.

Uczestnicy zgromadzenia dają wyraz przekonaniu, że ,,prawdziwą odpowiedzią na wszystkie pytania o sens jest Jezus Chrystus”, który jest pełnym objawieniem tajemnicy Boga.

Zgromadzenie zakończy się Mszą Świętą w kościele świętego Franciszka, której będzie przewodniczył miejscowy arcybiskup Julian Barrio Barrio.

IAR/episkopat.pl/mk/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0