Zbliża się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Zbliża się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

18 września rozpocznie się 42 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W programie ponad 150 filmów w tym: produkcje fabularne, krótkie metraże, dokumenty, polskie premiery i debiuty.

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć mówi, że do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 17 obrazów, które powalczą o Grand Prix Festiwalu, czyli Złote Lwy. Jak dodaje, będą wśród nich dzieła uznanych twórców jak “Pokot” Agnieszki Holland czy “Czuwaj” Roberta Glińskiego, ale również osiem debiutów i dwa drugie filmy młodych reżyserów.

Nagrody zostaną przyznane także w Konkursie Filmów Krótkometrażowych i Konkursie Inne Spojrzenie – mówi przewodniczący rady programowej festiwalu, Wojciech Marczewski. Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych został połączony z Konkursem Młodego Kina i do nowej kategorii zakwalifikowało się 26 produkcji – dodaje. Jak wyjaśnia, z kolei Konkurs Inne Spojrzenie poszerzył swoją formułę i zmierzy się w nim 7 obrazów, w tym 2 debiuty, 2 drugie filmy i 5 premier.

Ponadto Jerzy Gruza odbierze wyróżnienie za całokształt osiągnięć artystycznych – “Platynowego Lwa”. W Gdyni będzie można spotkać się z laureatem na uroczystej projekcji filmu “Dzięcioł”.

Festiwal otworzy “Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. W programie znajdzie się sekcja Czysta klasyka – In Memoriam, która przywoła dzieła twórców, którzy niedawno odeszli – Janusza Głowackiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Ptaka czy Krzysztofa Krauze. Ponadto publiczność będzie mogła obejrzeć 7 wybranych koprodukcji ze znaczącym polskim udziałem, pokazy specjalne czy filmy animowane.

W Gdyni odbędą się też debaty, prezentacje książek o kinie, wystawy oraz spotkania z twórcami.
Festiwal zakończy się 23 września. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Radiowa Jedynka i Program Trzeci Polskiego Radia.

IAR/ Agata Woźniak/łpCOMMENTS

WORDPRESS: 0