HomePOLSKAMałopolskie

Zbigniew Ziobro złoży kasację ws. Romana Polańskiego

Zbigniew Ziobro złoży kasację ws. Romana Polańskiego

Minister sprawiedliwościowi Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie kasacji do SN w sprawie ekstradycji do USA Romana Polańskiego. – Sąd krakowski zdecydował o niewydawaniu pana Polańskiego Stanom Zjednoczonym w sytuacji, kiedy jest oskarżony i ścigany o okrutne przestępstwo wobec dziecka, gwałt na dziecku – mówił we wtorek na antenie Polskiego Radia.

– Podjąłem decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji w sprawie decyzji dotyczącej ekstradycji Romana Polańskiego – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Według Ziobry krakowski są wydając w październiku decyzję o niewydaniu słynnego reżysera Amerykanom zastosował podwójną taryfę, tymczasem wobec prawa wszyscy są równi. Ziobro chce więc aby sprawa wróciła na wokandę.

W ubiegłym roku Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że ekstradycja reżysera do USA jest niedopuszczalna, stwierdzając że naruszyłoby to prawa i wolności Polańskiego. Ponadto uznał, że Polański zawarł ugodę z amerykańskim sądem, odbywając przy tym wymierzoną mu karę z nawiązką. Wyraził również obawę, że sąd w Los Angeles nie rozstrzygnie sprawy reżysera w „niezwisły i bezstronny sposób”.

Obrońca Romana Polańskiego adwokat Jan Olszewski oznajmił na antenie TVN24, że nie jest zaskoczony decyzją ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, który wielokrotnie zapowiadał złożenie skargi kasacyjnej. – Nie rozpatrujemy tego, czy Roman Polański jest winien tego, co zrobił, co mu się zarzuca i czy za to powinien ponieść odpowiedzialność, bo to jest rzecz oczywista i na ten temat sąd się wypowiedział w sposób kategoryczny. Tylko jest kwestia tego, czy jest dopuszczalna ekstradycja Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych – mówił w TVN 24.

W 1977 r. Roman Polański został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Reżyser stawił się dobrowolnie – w ramach uzgodnionej kary –  do zakładu karnego w Chino w Kalifornii. Spędził w nim na tzw. obserwacji diagnostycznej 42 dni (może trwać ona maksymalnie 90 dni). Został zwolniony przez władze więzienne, które uznały, że jego dalszy pobyt w więzieniu nie był wskazany. Jadnak przed ogłoszeniem wyroku opuścił Stany Zjednoczone. Obawiał się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim wtedy ugody.

W październiku 2014 r. USA wystąpiły o aresztowanie Polańskiego do czasu złożenia formalnego wniosku o ekstradycję, który trafił do Polski na początku 2015 r.

COMMENTS