1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Zbigniew Ziobro odwołuje i powołuje prezesów sądów. Grzegorz Pliś nowym prezesem Sądu Rejonowego w Rzeszowie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzeszowski Sąd Rejonowy ma nowego prezesa. Poprzednie kierownictwo zostało odwołane nagle i bez uzasadnienia.

Bogumiła Majcher-Gniewek nie jest już prezesem Sądu Rejonowego w Rzeszowie, wiceprezeskami nie są Jolanta Olszowy-Rozmus i Anna Ryczaj-Paśko. W poniedziałek zostały odwołane z funkcji decyzją ministra sprawiedliwości. Drogą korespondencji e-mailowej – zapewnia Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”. Ministerstwo nie wydało jeszcze oświadczenia dotyczącego tej decyzji, zwykle motywowane są one niską jakością pracy sądów. Nowym prezesem Sądu Rejonowego w Rzeszowie został Grzegorz Pliś. W poniedziałkowe popołudnie minister odwołał jeszcze Beatę Stój z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Dębicy, a Ewa Pokrzywa przestała być prezeską sądu w Ropczycach. Nowym prezesem dębickiego sądu został Waldemar Krok.

Sądowe zmiany kadrowe z woli ministra Zbigniewa Ziobry rozpoczęły się w naszym regionie od powołania we wrześniu Jacka Saramagi na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu. Tego samego, w którym sędzia Saramaga orzekał od 2010 r. Na tym stanowisku był wakat od czerwca 2017 r., kiedy to upłynęła kadencja poprzedniego prezesa. W październiku Zbigniew Ziobro odwołał, dwa lata przed upływem kadencji, z funkcji prezesów sądów rejonowych Krzysztofa Gacę – w Przeworsku i Artura Brosia – w Lubaczowie. Bez podania przyczyn, do czego minister miał prawo zgodnie z ustawą. Pierwszego zastąpił Mariusz Fołta, drugiego – Ewa Hełmecka. W listopadzie 2017 r. minęła kadencja Anny Drabik, prezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu. Minister Ziobro powołał na to stanowisko Lucynę Zygmunt.

Po trzech latach prezesem Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu przestał być Ziemowit Czech, odwołany z funkcji decyzją Zbigniewa Ziobry. „Sąd w Tarnobrzegu znalazł się na 291. pozycji w rankingu spraw cywilnych ogółem w Polsce, pod względem wskaźnika średniego czasu trwania spraw niezałatwionych” – uzasadniało ministerstwo. 1 lutego Ziemowita Czecha zastąpiła sędzia Karolina Barańska. Również 1 lutego prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie został Rafał Puchalski, wcześniej sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu, od 2016 r. delegowany z Jarosławia do Ministerstwa Sprawiedliwości na stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich. Prezes Puchalski od 2001 do 2003 roku był asesorem Sądu Rejonowego w Jarosławiu, a od 2003 roku sędzią tego sądu. Przed nominacją na prezesurę w rzeszowskim Sądzie Okręgowym został delegowany z jarosławskiego rejonowego do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Jest też kandydatem do Krajowej Rady Sądownictwa. Kolejna decyzja ministra Ziobry dotyczy Sądu Rejonowego w Jarosławiu, gdzie z końcem stycznia wiceprezesem została sędzia Jadwiga Gil-Pawłowska. 12 lutego minął sześciomiesięczny czas ustawowy, w którym Zbigniew Ziobro mógł odwoływać i powoływać prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez konsultacji ze środowiskami sędziowskimi i bez podania przyczyn. Działaniom tym stanowczo sprzeciwia się Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”, apelując do swoich członków, by nie przyjmowali „prezesowskich” nominacji od ministra Ziobry.

Tymczasem Rafał Puchalski, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie, wciąż jest prezesem oddziału przemyskiego stowarzyszenia. Ewa Hełmecka, mianowana przez Ziobrę prezes sądu w Lubaczowie – wiceprezesem tegoż oddziału, a Jadwiga Gil-Pawłowska, wiceprezes jarosławskiego sądu z nominacji ministra – komisarzem przemyskiej Iustitii.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520