Zbigniew Ziobro chce dożywocia za gwałt

Zbigniew Ziobro chce dożywocia za gwałt

W Toruniu trwa proces Andrzeja G., oskarżonego o pięć przestępstw, w tym o zbrodnię zabójstwa i między innymi zgwałcenie 13-letniego chłopca.

Sprawcy, karanemu wcześniej dwukrotnie za ataki na tle seksualnym grozi nawet kara dożywotniego więzienia. Zabójstw i gwałtów, które prokuratura przypisuje 56-latkowi, ten miał dopuścić się w ubiegłym roku. Najpierw w nocy z 11 na 12 sierpnia zamordował mężczyznę, a następnego dnia odurzył i zgwałcił 13-latka. W myśl projektu, który do Sejmu skierował Zbigniew Ziobro, już za zgwałcenie „małoletniego poniżej lat 15” groziłoby sprawcy 25 lat więzienia. Projekt nowelizowanych przepisów kodeksu karnego zakłada radykalne zaostrzenie kar za przestępstwa na tle seksualnym. Zmiany zakładają również wprowadzenie nowych kategorii przestępstw.
– Szczególnym przypadkiem, po raz pierwszy wyodrębnionym w kodeksie karnym, będzie gwałt popełniony na kobiecie ciężarnej – wyjaśnia Wioletta Olszewska, rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. – Jeżeli sprawca wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć, że jego ofiara jest w ciąży, pójdzie do więzienia na 5 do 15 lat. Ten sam wymiar kary ma grozić gwałcicielowi, który posłużył się bronią palną, niebezpiecznym przedmiotem, środkiem obezwładniającym (np. pigułką gwałtu), albo w inny sposób zagrażał życiu ofiary. Karze więzienia od 5 do 15 lat podlegać mają (o ile projekt zostanie przyjęty) też sprawcy, którzy nagrywają przebieg gwałtu.
– To, co dzieje się na salach sądowych, często jest w wymiarze moralnym powtórnym gwałtem na ofierze – mówi z kolei minister Zbigniew Ziobro. – Jeżeli sprawcy wychodzą na wolność, otrzymują karę w zawieszeniu, śmieją się później ofierze w twarz i jeżeli spotykają ją na podwórku i pokazują palcem, to taka sytuacja jest równie strasznym upokorzeniem dla ofiary gwałtu – argumentował potrzebę zaostrzenia kar. Jak jest obecnie? We trzech sądach okręgowych w Kujawsko-Pomorskiem, w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku w całym 2016 roku zapadło sześć wyroków za przestępstwa na tle seksualnym z dwóch artykułów kodeksu karnego (za zgwałcenie w trybie podstawowym, art. 197.1 kk i zgwałcenie osoby małoletniej poniżej lat 15, z art. 197.3.2 kk).
W pierwszym przypadku najwyższą karą, jaką sąd może ukarać, jest 12 lat więzienia. W drugim przypadku nie określono kary maksymalnej, tylko najniższą, jaką sąd może zastosować. To co najmniej 3 lata więzienia. – W ubiegłym roku zapadły dwa orzeczenia. W pierwszej sprawie skazany z artykułu 197 paragrafu 3 punktu 2 został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat – słyszymy w biurze rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Toruniu. W drugiej sprawie zapadł wyrok za zgwałcenie osoby dorosłej. Skazano mężczyznę na 10 lat pozbawienia wolności z zastrzeżeniem, iż po odbyciu kary, zostanie umieszczony w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
W Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w ubiegłym roku zapadły dwa wyroki z tych samych artykułów kodeksu karnego. W pierwszej połowie 2017 roku również zapadły dwa, ale oba dotyczyły zgwałcenia dziecka. Najwyższa zasądzona kara to 8 lat więzienia. W całym 2016 i w pierwszym półroczu tego roku roku osądzono i skazano w Sądzie Okręgowym we Włocławku łącznie dwie osoby (z art. 197§1 kk oraz z art. 197.3.2). Najłagodniejszy wyrok to 3 lata i 8 miesięcy więzienia.

Maciej Czerniak aip/fot. Grzegorz Olkowski

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0