13.3 C
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zawodnik z ligi NHL trafił pierwszy w śląskim półfinale

Pierwszy mecz w śląskim półfinale Polskiej Hokej Ligi był bardzo zaciętym widowiskiem. GKS Tychy pokonał Tempish Polonię Bytom 3:0, ale sukces nie przyszedł faworytom łatwo. O zwycięstwie gospodarzy przesądziły gole Jaroslava Kristka, Bartłomieja Jeziorskiego i Josefa Vitka. Świetną atmosferę na trybunach Stadionu Zimowego w Tychach stworzyli kibice obu drużyn przez całe spotkanie głośno dopingując hokeistów.

Kristek, który w przyszłym tygodniu skończy 37 lat, otworzył wynik spotkania w 32 minucie gry. Czeski napastnik mający za sobą występy w lidze NHL w barwach Buffalo Sabres pokazał swą klasę zmieniając lot krążka po strzale z niebieskiej linii Petra Kubosa. Była to jedyna wykorzystana przewaga tyszan, choć w całym spotkaniu aż pięciokrotnie grali oni pięciu na czterech. Kristek mający w dorobku wicemistrzostwo świata juniorów wywalczone z reprezentacją Czechosłowacji, a także tytuły mistrza Czech, Słowacji, Białorusi oraz Puchar Kontynentalny zdobyte wśród seniorów, był jednym z bohaterów tyszan. Drugą bramkę dla GKS strzelił Bartłomiej Jeziorski. 19-letni wychowanek tyszan z bliska posłał krążek do siatki wykorzystał świetne podanie Filipa Komorskiego, który po raz pierwszy zagrał w tym sezonie w play off wracając po kontuzji do składu. Komorski sam też mógł wpisać się na listę strzelców, bo w 18 minucie egzekwował karnego podyktowanego za faul na nim, ale Ondrej Raszka wygrał ten pojedynek. Zwycięstwo gospodarzy przypieczętował Josef Vitek umiejętnie nadstawiając łopatkę kija do strzału Michaela Kolarza. W pierwszej tercji lepsze okazje do zdobycia gola mieli bytomianie. Sam Richard Bordowski trzykrotnie mógł wpisać się na listę strzelców, ale doświadczony napastnik grał zbyt nerwowo, dobrze też w bramce GKS spisywał się Stefan Żigardy. Od drugiej odsłony uwidoczniła się przewaga tyszan. Świetną okazję do zdobycia prowadzenia miał Miroslav Zatko, ale goście w końcówce tej tercji mogli wyrównać, gdyby krążek do opuszczonej przez bramkarza bramki wepchnął Mateusz Danieluk. W ostatniej tercji bytomianie opadli z sił i wyższość tyszan na lodzie nie podlegała już dyskusji.

GKS Tychy – Tempish Polonia Bytom 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) Bramki 1:0 Jaroslav Kristek (32), 2:0 Bartłomiej Jeziorski (47), 3:0 Josef Vitek (55) Kary Tychy – 10, Polonia – 10 minut Widzów 2600 Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw) 1:0 dla tyszan. Kolejny mecz w środę o g. 18 w Tychach. Tychy: Żigardy – Zatko, Kubos; Kolusz, Kristek, Makrow – Kotloprz, Bryk; Bepierszcz, Kalinowski, Semorad – Ciura, Kolarz; Vitek, Komorski, Jeziorski – Horzelski, Pociecha; Galant, Rzeszutko, Witecki. Polonia: Raszka – Działo, Cunik; Vozdecki, Malinik, Bordowski – Turoń, Augstkalns; Biezais, Frączek, Kozłowski – Wanacki, Dikis; Danieluk, Słodczyk, Salamon – Pastryk, Owczarek; Kłaczyński, Krzemień, Wąsiński.