HomeWIELKA BRYTANIA

Zawieszona za działalność pro-life polska studentka została przeproszona i otrzyma odszkodowanie

Zawieszona za działalność pro-life polska studentka została przeproszona i otrzyma odszkodowanie

Julia Rynkiewicz, polska studentka położnictwa z Uniwersytetu w Nottingham, która została zawieszona przez uczelnię za działalność pro-life, na mocy zawartej ugody z nią została przeproszona i otrzyma odszkodowanie – poinformował dziennik “Daily Telegraph”.

 

Sprawa ma początek we wrześniu 2019 r. gdy Rynkiewicz jako przewodnicząca studenckiej organizacji pro-life, Nottingham Students for Life (NSFL), wzięła udział w dniach otwartych dla przyszłych studentów uniwersytetu. Kilka dni później została zawieszona przez uczelnię, która zakwestionowała jej zdolność do wykonywania zawodu położnej.

 

W styczniu tego roku, po trwającym cztery miesiące dochodzeniu, władze uczelni cofnęły tę decyzję, ale 25-letnia obecnie Rynkiewicz po oddaleniu zarzutów wobec niej zażądała przeprosin “w imię sprawiedliwości”. Wskazała, że wskutek zawieszenia straciła cały rok studiów, a dodatkowo znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, bo nie przysługiwało jej stypendium ani nie mogła pracować w szpitalu.

 

W tym tygodniu Rynkiewicz zawarła ugodę z uczelnią, na mocy której została przeproszona i otrzyma odszkodowanie. “Zawieszenie całego mojego życia z powodu niesprawiedliwego śledztwa było naprawdę trudne, zarówno psychicznie, jak i emocjonalnie. Ugoda dowodzi, że uczelnia źle mnie potraktowała i choć jestem szczęśliwa, że mam to za sobą, mam nadzieję, że oznacza to, że żaden inny student nie będzie musiał doświadczyć tego, co ja. To, co mi się przytrafiło, grozi tym, że studenci będą obawiać się dyskusji na temat ich wartości i przekonań, podczas gdy uniwersytet powinien być miejscem, które do tego zachęca” – powiedziała Rynkiewicz cytowana przez “Daily Telegraph”.

 

“Ponieważ wszystkie uczelnie bardzo poważnie podchodzą do kwestii zdatności do pracy, uczelnia zaproponowała pani Rynkiewicz przeprosiny i ugodę i zastanawia się, w jaki sposób możemy w przyszłości inaczej podejść do takich spraw. Uczelnie powinny być miejscem debaty, dyskusji i sporów, a z racji ponad 200 organizacji studenckich, które obejmują pełen zakres przekonań i perspektyw, jesteśmy przekonani, że tak właśnie jest w Nottingham” – oświadczył rzecznik Uniwersytetu w Nottingham.

 

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

COMMENTS