HomePILNE

Zawieszenie, a nie wykluczenie Fideszu z EPL

Zawieszenie, a nie wykluczenie Fideszu z EPL

Zawieszenie a nie wykluczenie węgierskiej partii Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej. Taka jest najbardziej prawdopodobna decyzja zgromadzenia politycznego europejskiej chadecji, które rozpoczyna się o 15.30. Rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej w partii EPL podkreślali, że wniosek o zawieszenie zostanie poddany pod głosowanie, ale nie sposób przewidzieć jego wyniku.

O takim scenariuszu mówiło się nieoficjalnie od kilku dni. Odrzucano dwa inne, skrajne rozwiązania – czyli już dziś wyrzucenie węgierskiego Fideszu, lub też odłożenie decyzji. Zawieszenie w prawach członka europejskiej centroprawicy to zyskiwanie czasu pozwalające na przemyślenie kolejnych kroków. W negocjacje na rzecz utrzymania węgierskiej partii w Europejskiej Partii Ludowej zaangażował się szef chadeków w Europarlamencie Manfred Weber, który był w ubiegłym tygodniu w Budapeszcie z misją ostatniej szansy i postawił premierowi Viktorowi Orbanowi trzy warunki. Chodziło o zakończenie kampanii billboardowej z wykorzystaniem wizerunku szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’ Junckera i amerykańskiego finansisty Geoerge’a Sorosa, oskarżającej o sprowadzenie milionów migrantów do Europy. Szef chadeków chciał też, by Viktor Orban przeprosił polityków z 13 partii, którzy domagali się jego wyrzucenia za nazwanie ich pożytecznymi idiotami. Trzeci warunek to zapewnienie funkcjonowania Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. “Przy odrobinie dobrej woli można uznać, że te warunki zostały spełnione” – powiedział naszej korespondentce jeden z europejskich polityków. Dodał, że kampania antyimigracyjna została zakończona. Viktor Orban przeprosił tych, którzy poczuli się urażeni, a Środkowoeuropejski Uniwersytet, częściowo przeniesiony został do Wiednia, nie został zamknięty i funkcjonuje, choć możliwości ma ograniczone. Jeden z polityków powiedział też Beacie Płomeckiej, że możliwa jest dziś również decyzja, że wraz z zawieszeniem Fideszu w Europejskiej Partii Ludowej, powołana zostanie grupa ekspercka, która będzie monitorować sytuację na Węgrzech.

Zgromadzenie polityczne tej partii rozpocznie się dziś o 15.30 i ma potrwać do 19.00 Dyskusję o Węgrzech zaplanowano w drugiej części narady.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

COMMENTS