Zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dla 5 urzędników związanych z kryzysem we Flint

Zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dla 5 urzędników związanych z kryzysem we Flint

Bill Schuette, prokurator generalny stanu Michigan, postawił zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci pięciu urzędnikom w związku z ich rolą w kryzysie wodnym we Flint.

Oskarżeni to Nick Lyon – dyrektor departamentu zdrowia w Michigan, Darnell Earley – były menedżer ds. zarządzania kryzysowego we Flint, Howard Croft – były były menedżer departamentu wodnego we Flint, Liane Shekter-Smith – szefowa departamentu ds. jakości wody w Michigan, a także Stephen Busch – nadzorca wodnego oddziału w departamencie środowiska.

Całej piątce grozi do 15 lat pozbawienia wolności i/lub grzywna w wysokości 7,5 tys. dolarów. Zarzuty, o których poinformowano w środę, mają związek ze śmiercią Roberta Skidmore’a, który zmarł 13 grudnia 2015 roku w wyniku choroby legionistów. Wzrost liczby zachorowań na nią we Flint i okolicach jest łączony przez ekspertów właśnie z kryzysem wodnym.

Ten rozpoczął się w 2014 roku, gdy zamieszkiwane przez ok. 100 tys. osób Flint zostało przełączone z systemu wodnego w Detroit na wodę z rzeki Flint. Przez kolejne miesiące z kranów mieszkańców leciała niebezpieczna dla zdrowia woda o podwyższonym stężeniu ołowiu. Szacuje się, że w efekcie uszczerbku na zdrowiu mogło doznać nawet 12 tys. mieszkańców, a co najmniej 14 osób zmarło.

(dr)COMMENTS

WORDPRESS: 0