12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Żarówki LED są szkodliwe dla zdrowia – ostrzegają naukowcy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Żarówki LED są obecne w oświetleniu, którego używamy na co dzień. Tymczasem emitowane przez nie światło nie jest bezpieczne dla zdrowia. Francuscy naukowcy ostrzegają, że działa fototoksycznie i zaburza funkcjonowanie organizmu.

 

Naukowcy francuscy stwierdzili konieczność ustalenia limitu czasu dla ekspozycji na światło ledowe. W najnowszym 400-stronicowym raporcie, przygotowanym dla Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego Żywności, Środowiska i Pracy (ANSES), przedstawili dowody na to, że niebieskie światło emitowane przez LED-y działa fototoksycznie. Negatywny wpływ na organizm dotyczy zwłaszcza narządu wzroku i może prowadzić do nieodwracalnego niszczenia komórek siatkówki, przyczyniając się do postępującej utraty ostrości widzenia.

 

Żarówki LED nie są jedynym sztucznym źródłem niebieskiego światła, ale w porównaniu z ekranami smartfonów czy komputerów stanowią większe zagrożenie zdrowotne, ponieważ światło to jest dużo bardziej intensywne. Szkody powodowane przez nie w organizmie dotyczą nie tylko oczu. Ponieważ niebieskie światło zawarte w spektrum fal słonecznych jest czynnikiem regulującym zegar biologiczny w organizmie, nadmiar tej częstotliwości zakłóca nasz naturalny biorytm, a co za tym idzie – funkcjonowanie całego organizmu.

 

Szczególnie wrażliwe na ten wpływ są dzieci i młodzież, a także osoby z zaburzeniami snu. Długofalowe skutki zaburzenia zegara biologicznego dotyczą niekorzystnych zmian w metabolizmie, zwiększających ryzyko rozwoju chorób krążeniowych, cukrzycy czy raka.

 

Oświetlenie LED wykorzystuje diody elektroluminescencyjne i począwszy od ich wynalezienia w latach 60. ubiegłego wieku staje się coraz bardziej popularne. Szacuje się, że LED-y stanowią obecnie co najmniej połowę stosowanych źródeł sztucznego światła. Mają długą żywotność, ale przede wszystkim są tanie i bardzo energooszczędne – potrzebują tylko 20 procent energii zużywanej przez konwencjonalne żarówki o podobnej jasności.

 

Z tego powodu stosuje się je nie tylko w warunkach domowych, ale również w samochodach, biurach, sklepach i innych miejscach w naszym otoczeniu, a ponadto w latarkach i lampkach rowerowych, które mają wyjątkowo wysokie natężenia niebieskiego światła. Dopóki nie ma oficjalnych limitów ekspozycji na światło z LED-ów, badacze radzą, by maksymalnie ograniczyć korzystanie z niego zwłaszcza w porze wieczornej.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520