HomeŚwiat

Zaprzysiężony został nowy włoski rząd. Premierem został ponownie Giuseppe Conte

Zaprzysiężony został nowy włoski rząd. Premierem został ponownie Giuseppe Conte

Zaprzysiężony został nowy włoski rząd. Uroczystość odbyła się w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie. Premierem został ponownie Giuseppe Conte. Koalicję rządową tworzą antysytemowy Ruch 5 Gwiazd, lewicowa Partia Demokratyczna i małe ugrupowanie radykalnej lewicy „Wolni i równi”.

W nowym włoskim rządzie nie ma wicepremierów. Szefem MSZ został lider Ruchu Luigi Di Maio. Ministerstwo Gospodarki i Finansów objął czołowy polityk Demokratów Roberto Gualtieri. Na czele MSW stanęła bezpartyjna pracownica resortu Luciana Lamorgese.

Ze średnią wieku 47 lat jest to najmłodszy rząd w historii republiki. Jedną trzecią stanowią kobiety. 10 stanowisk otrzymał Ruch, a 9 Demokraci. Według komentatorów, jest to najbardziej lewicowy rząd w historii Włoch.

Krytycy zwracają uwagę na to, że gdy po 14 miesiącach rządów upadła koalicji Ruchu z eurosceptyczną Ligą, dwie trzecie Włochów domagało się przyśpieszonych wyborów, a nie nowej koalicji. Podkreślają, że wybrany półtora roku temu parlament nie oddaje obecnych, prawicowych preferencji politycznych Włochów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk / gajCOMMENTS