HomePILNE

Zaprezentowano prototyp nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty “Borsuk”. “Wojsko Polskie długo czekało na pojazd”

Zaprezentowano prototyp nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty “Borsuk”. “Wojsko Polskie długo czekało na pojazd”

Przed rozpoczynającym się dziś w Kielcach Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego zaprezentowano prototyp nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty “Borsuk”. W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podkreślił, że Wojsko Polskie dlugo czekało na pojazd.

“Zależy nam na tym, żeby zastąpić wysłużone BWP właśnie nowoczesnym sprzętem, tym większa nasza satysfakcja, że ten sprzęt stanowi konstrukcję polską. Jest to sprzęt, który spełnia wszystkie wymagania Wojska Polskiego – mamy w przypadku tym sprzęt, który jest opancerzony, który pokonuje przeszkody wodne, który jest wyposażony w bezzałogową wieżę zintegrowaną z pociskami przeciwpancernymi Spike. Czekaliśmy długo, bardzo dziękuję za to, że możemy dziś zaprezentować produkt gotowy” – mówił szef MON.

Program “Borsuk” ma na celu zastąpienie wysłużonego Bojowego Wozu Piechoty, którym wojska lądowe posługują się od kilkudziesięciu lat. “Borsuk” to nowoczesna gąsienicowa platforma. W projekt “Borsuk” zaangażowana jest m.in. spółka Huta Stalowa Wola.

Następca BWP-a to w pełni polski produkt, a podstawowe uzbrojenie będzie stanowić wieża bezzałogowa, w którą obecnie wyposażone są kołowe transportery Rosomak. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w Borsuku zastosować m.in. polskie przyrządy optoelektroniczne oraz wykorzystywać amunicję programowalną i armaty Bushmaster, z możliwością łatwej wymiany lufy do kalibru 40 mm, a także odpalaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike produkowanych w radomskim Łuczniku.

Otwarcie kieleckiego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaplanowano na godzinę 12.00. Wezmą w nim udział między innymi prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zakończy się w piątek. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w weekend 7 i 8 września targowe hale zostaną udostępnione szerokiej publiczności. W Kielcach zaprezentuje się ponad 600 firm z 31 krajów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wj&A.Drążkiewicz/dw

COMMENTS