HomeŚwiat

Zapowiada się rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych w Holandii

Zapowiada się rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych w Holandii

Zapowiada się rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych w Holandii. Zdaniem ekspertów, to efekt kryzysu dyplomatycznego między władzami w Ankarze i Hadze. Jutro prawie 13 milionów Holendrów będzie wybierało 150-osobowy parlament.

O głosy wyborców walczy 28 ugrupowań. Kryzys holendersko- turecki zdominował ostatnie dni kampanii. Stosunki zaostrzyły się po tym, jak Holendrzy nie wpuścili do kraju dwojga tureckich ministrów. Członkowie rządu chcieli wziąć udział w Rotterdamie w wiecu poparcia dla władz Turcji.
Eddy Haben Jansen z organizacji Prodemos mówi, że w takiej sytuacji Holendrzy chętniej wezmą udział w wyborach. “W Holandii jest wolność głosowania, zwykle do urn nie idzie jedynie 25 procent obywateli. Myślę, że ostatni kryzys dyplomatyczny może jedynie zachęcić część obywateli do głosowania”- wyjaśnia Jansen. Ekspert dodaje, że nadal w parlamencie będzie wiele ugrupowań, gdyż wystarczy w wyborach uzyskać jeden procent głosów, by uzyskać mandat poselski.
Sondaże wskazują, że w parlamencie będzie nawet 13 partii.
Według najnowszego badania, które uwzględnia średnią z sześciu największych sondaży, zwycięży obecnie rządząca Partia Ludowa premiera Marka Rutte. Do parlamentu wprowadzi od 24 do 28 posłów. Na drugim miejscu znajduje się populistyczna Partia Wolności Geerta WIldersa, która może liczyć na zdobycie od 20 do 24 miejsc w parlamencie. Ugrupowanie odnotowało nieznaczny wzrost poparcia w tym tygodniu.
Na dzisiejszy wieczór zaplanowano ostatnią debatę telewizyjną z udziałem ośmiu liderów największych partii.

Tomasz Majka, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS