HomeUSABoston

Zapora chroniąca Boston przed powodziami mogłaby kosztować ok. 12 miliardów dolarów

Zapora chroniąca Boston przed powodziami mogłaby kosztować ok. 12 miliardów dolarów

Zapora, która miałaby ochronić Boston przed spowodowanym zmianami klimatycznymi podnoszącym się poziomem wód, może kosztować blisko 12 miliardów dolarów, jej budowa zaś zajęłaby ponad 30 lat – wynika z nowej analizy przeprowadzonej przez University of Massachusetts Boston.

Badacze przestrzegli liderów miasta przed inwestycją w zaporę. Doradzili, by zamiast tego nadal inwestować w tańsze i szybsze rozwiązania, takie jak tymczasowe zapory przeciwpowodziowe. Profesor Paul Kirshen, który stał na czele badania, podkreślił, że do pomysłu stałej zapory można będzie powrócić za kilka dekad, gdy za sprawą rozwoju technologicznego jej budowa będzie tańsza.

– Jesteśmy przekonani, że z rozwiązaniami krótkoterminowymi przetrwamy do 2070 albo 2080 roku. Najwcześniej zapory będziemy potrzebowali pod koniec stulecia – powiedział.

Zespół badaczy analizował dwa projekty zapory. Jedna z nich miałaby długość ok. 1 mili i kosztowała od 6,5 do 8,7 miliarda dolarów, a druga ok. 4 mil i kosztowała 8 do 11,8 miliarda dolarów. Budowa każdej z nich potrwałaby przynajmniej do 2050 roku.

(jj)

COMMENTS