HomeŚwiat

Zaostrza się sytuacja w Bagdadzie

Zaostrza się sytuacja w Bagdadzie

 Irackie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, by powstrzymać demonstrantów przed wtargnięciem do ufortyfikowanego rejonu wokół ambasady Stanów Zjednoczonych.
Oddziały sił specjalnych i prezydenckiej ochrony starały się uniemożliwić tłumowi przekroczenie mostu w pobliżu budynku. Funkcjonariusze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze.
Wcześniej kilkusetosobowa grupa rozwścieczonych Irakijczyków wtargnęła do znajdującego się w tak zwanej Zielonej Strefie budynku parlamentu. Na miejscu obecne były siły bezpieczeństwa, ale funkcjonariusze nie próbowali powstrzymywać ludzi przed wtargnięciem do gmachu. Uszkodzono kilka samochodów.
Zajścia wybuchły krótko po konferencji prasowej radykalnego islamskiego duchowego, szyity Muktady as-Sadra. Skrytykował on panującą w Iraku sytuację polityczną. Muktada as-Sadr stoi na czele protestów przeciwko rządowi Hajdara al-Abadiego. Na początku marca zażądał jego gruntownej rekonstrukcji i podjęcia walki z korupcją, grożąc, że w przeciwnym razie podległe mu oddziały zaatakują ambasady w Bagdadzie.

IAR/BBC/AFP/wcz./vey/dabr

COMMENTS