HomeCiekawostki

Zamknięte granice. Jak wrócić do Polski i jak wyjechać? Jak wrócić samolotem do Polski?

Zamknięte granice. Jak wrócić do Polski i jak wyjechać? Jak wrócić samolotem do Polski?

Od niedzieli (15 marca) rząd na 10 dni zamyka granice Polski dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do kraju. Rząd wprowadził 14-dniową kwarantannę, ale nie dotyczy ona wszystkich. Jak wrócić samolotem do Polski?

Zdaniem przedstawicieli rządu, w Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Zamknięcie granic ma zapobiegać przywożeniu wirusa do Polski. Z drugiej strony decyzja rządu utrudni życie osobom, które pracują za granicą.

 

Rząd publikuje także najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w związane z wyjazdami za granicę:

 

Co w praktyce oznacza ograniczenie ruchu międzynarodowego? Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Transport kołowy i drogowy będzie zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Transport cargo będzie również działać normalnie.

 

Kogo nie obowiązuje zakaz wjazdu na teren Polski?

 

 

  • Obywateli RP

 

  • Cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP

 

  • Osób, które posiadają Kartę Polaka

 

  • Dyplomatów

 

  • Osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę

 

  • W szczególnie uzasadnionych przypadkach, wojewoda na terenie województwa do którego chce przenieść się cudzoziemiec niewskazany w poprzednich tiretach, może udzielić zgodę na wjazd na terytorium RP

 

  • Cudzoziemców, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

 

 

Kogo z przyjeżdżających do kraju nie obowiązuje kwarantanna? Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:

 

 

  • osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;

 

  • cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;

 

  • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.

 

 

Jestem zagranicą. Czy mogę wrócić do Polski? Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

Do kiedy obowiązuje ograniczenie ruchu międzynarodowego? Od niedzieli 15 marca przez 10 kolejnych dni. Okres może być przedłużony. Czy można wyjechać z Polski? Tak. Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.

 

Mój mąż jest obcokrajowcem i nie ma go teraz w kraju. Czy może wrócić Polski? Tak. Z zamknięcia granic dla obcokrajowców wykluczyliśmy kilka sytuacji, w tym tą opisaną. Mąż może wrócić do Polski, ale musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

 

Pracuję zagranicą i codziennie dojeżdżam do mojej pracy. Co w moim przypadku? Z zamknięcia granic wykluczyliśmy między innymi osoby, które pracują zagranicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczy to zarówno Polaków pracujących zagranicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. Obcokrajowcy mogą przyjeżdżać do pracy za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie są w takiej sytuacji objęci kwarantanną.

 

Wróciłem do kraju – na czym polega 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna? Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie:

 

 

  • w żadnym wypadku nie wychodź z domu

 

  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże Ci sąsiad lub ktoś bliski

 

  • jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie

 

  • jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.

 

 

Mam kupione bilety na samolot w przyszłym tygodniu, czy mój lot się odbędzie? Zatrzymujemy ruch lotniczy. Oznacza to, że planowany lot zostanie odwołany. Wstrzymanie nie zostaną jedynie loty polskich samolotów czarterowych, które wracają do Polski.

 

Na stałe pracuję zagranicą, przyleciałem do Polski na weekend, jak mam wrócić do pracy? Wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport kołowy i drogowy będzie zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Zamknięcie granic oznacza zakaz wjazdu do kraju, ale Polacy nadal mogą swobodnie wyjeżdżać z Polski np. w celach zarobkowych. Polskę można opuścić samochodem, busem lub autobusem rejsowym. Kołowe środki transportu działają bez zakłóceń. Obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki, dlatego kierowca autobusu rejsowego swobodnie opuści granice z pasażerami i wróci do kraju bez kwarantanny.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje są udzielane pod numerem telefonu +48 22 523 88 80

 

Jak wrócić do Polski samolotem?

 

Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, udostępniamy trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą. Pierwsza: realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych

 

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie naszego kraju będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli:

 

 

  • małżonkowie obywateli polskich,

 

  • dzieci obywateli polskich,

 

  • osoby posiadające Kartę Polaka,

 

  • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

 

 

Te loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, odbędą się więc bez przeszkód.

 

Druga: specjalne czartery LOT-u

 

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych obywateli do domu. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską (wykaz powyżej) będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u. Zaplanowane dodatkowe loty odbędą się m.in.:

 

 

  • z Wielkiej Brytanii,

 

  • z Irlandii,

 

  • z Cypru,

 

  • z Malty,

 

  • ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

 

Trzecia: loty według zapotrzebowania

 

Osoby znajdujące się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów, będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu. Na bieżąco będzie analizowana liczba potrzebujących z danego kraju, a także możliwości zorganizowania lotu. Zapotrzebowanie będzie można zgłosić za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy zakupowej LOT-u “Lot do domu”, która będzie dostępna od soboty, po godz. 22:00.

 

Zryczałtowane ceny za bilety

 

Żeby powrócić do Polski specjalnymi lotami organizowanymi przez PLL LOT, podróżujący będą musieli kupić bilety samodzielnie. Zapłacą za nie zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość zależy od kierunku, z którego realizowany będzie przelot. Pozostałe środki dopłaci polski rząd.

 

 

aip

COMMENTS