HomeUSAMiami

Zamachowiec z Miami chciał wysadzić centrum handlowe w Black Friday

Zamachowiec z Miami chciał wysadzić centrum handlowe w Black Friday

Mężczyzna aresztowany w Miami w związku z planowanym atakiem terrorystycznym zamierzał zostawić bombę w centrum handlowym Dolphin Mall w Black Friday, czyli 24 listopada – poinformowało FBI.

W poniedziałek 53-letni Vicente Solano, którego zatrzymano w piątek, po raz pierwszy stanął przed sądem. Oświadczył, że nie ma pieniędzy, nie posiada żadnej nieruchomości, a pracuje jako malarz pokojowy. Mężczyzna nie mówi po angielsku – na sali rozpraw posługiwał się językiem hiszpańskim.

Agenci federalni stwierdzili, że Solano działał sam, a bombę planował zostawić w strefie gastronomicznej centrum handlowego. Zamierzał ją zdetonować przy użyciu telefonu komórkowego. FBI dowiedziało się o wszystkim we wrześniu. W toku śledztwa okazało się, że podejrzany nagrywał krótkie filmy, na których okazywał wsparcie dla Państwa Islamskiego. Poza sympatią z dżihadystami nie miał jednak prawdopodobnie nic wspólnego.

Pytany przed działających pod przykrywką agentów o motywy swojego działania, mężczyzna mówił, że chce “wysłać wiadomość”, a poza tym czuje “wewnętrzne rozgoryczenie”. Agenci dostarczyli mu atrapę bomby. Mając ją na wyposażeniu, Solano porzucił pierwotny plan, aby wysadzić ją w Black Friday – dniu wielkich obniżek w sklepach i zakupowego szału, i próbował z nią wejść do centrum handlowego już w ubiegły piątek (20 października). Gdy był już blisko drzwi wejściowych, został aresztowany.

Sąd na 16 listopada wyznaczył datę przesłuchania, podczas którego zdecyduje, czy i ewentualnie jak dużą kaucję Solano będzie mógł zapłacić za wyjście na wolność. Prokuratura odradza dawanie mężczyźnie możliwości opuszczenia więzienia, stwierdzając, że stanowi zagrożenie dla społeczeństwa i może uciec z kraju.

(łd)

COMMENTS