HomePILNE

Zamach w Strasburgu: Policja przesłuchuje 5 osób, zamachowiec ciągle na wolności

Zamach w Strasburgu: Policja przesłuchuje 5 osób, zamachowiec ciągle na wolności

Wiceszef francuskiego MSW poinformował, że policja przesłuchuje 5 osób w związku z zamachem w Strasburgu. Zginęły w nim 3 osoby, 13 jest rannych, w tym 8 ciężko. Francuska policja wciąż poszukuje zamachowca.

Minister Laurent Nunez powiedział w radiu publicznym, że nie wiadomo, czy sprawca nadal przebywa we Francji. Dodał, że nie jest również potwierdzone z całą pewnością podłoże terrorystyczne zamachu. Wiceszef francuskiego MSW poinformował, że w rejonie Strasburga wprowadzono zakaz demonstracji, nie obejmuje on jednak protestów “żółtych kamizelek” w innych regionach kraju.

W pościgu bierze udział dwustu żandarmów i 420 policjantów, a także jednostki specjalne, antyterroryści i załogi dwóch śmigłowców.

Napastnik to dwudziestodziewięcioletni mężczyzna, urodzony w Strasburgu i tam mieszkający, który znany jest policji z udziału w licznych napadach na banki we Francji i w Niemczech. Figuruje także w kartotekach kontrwywiadu z powodu radykalizacji poglądów pod wpływem dżihadu.

Telewizja BFMTV podała, powołując się na źródła policji, że sprawca miał zostać wczoraj zatrzymany w związku z inną sprawą, włamaniem, którego się dopuścił latem tego roku. Żandarmi weszli do jego mieszkania, jednak nie zastali tam poszukiwanego. W lokalu znaleziono broń długolufową i granat.

Podczas nocnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner potwierdził doniesienia, że funkcjonariusze oddali strzały w kierunku sprawcy. Zapewnił, że francuski rząd zaangażował w poszukiwania “wszelkie możliwe siły”. Minister poinformował że we Francji uruchomiono “środki bezpieczeństwa odpowiadające stanowi po zamachu terrorystycznym”. To wzmocnienie kontroli na granicach, ale również wzmocnienie kontroli na wszystkich targach świątecznych na terenie kraju – by uniknąć ryzyka ataków.

Ulice Strasburga są wyludnione. Poranne francuskie dzienniki publikują relacje świadków, którzy mówią o policyjnych blokadach miasta i wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego pogotowia. Jarmark bożonarodzeniowy został zamknięty, a wszystkie zgromadzenia – odwołane.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./RTR/dwi/dwCOMMENTS