12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Zamach w Manchesterze: Liczba ofiar wzrosła do 22

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Liczba ofiar ataku po koncercie na hali widowiskowej w Manchesterze wzrosła do 22. Większość zabitych to nastoletni chłopcy i dziewczęta. Miejscowa policja potwierdziła, że eksplozja była samobójczym zamachem bombowym. 
Jak podaje BBC, w poniedziałkowej eksplozji w foyer Manchester Areny zginęły 22 osoby. Rano bilans śmiertelny wynosił 19 osób. Do ataku doszło po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop, 23-letniej Ariany Grande, wśród zabitych są więc bardzo młodzi ludzie. Rannych zostało 59 osób – zarówno widzowie, jak i rodzice, którzy przyjechali odebrać swoje dzieci z koncertu. Na miejsce przybyło aż 60 karetek, a poszkodowani zostali rozmieszczeni w sześciu szpitalach w całym Manchesterze. Świadkowie mówią o metalowych odłamkach i ślubach, które po wybuchu leżały na ziemi wśród ciał zabitych i rannych, wielu ludzie ma tez rany po odłamkach.
Szef policji w Manchesterze Ian Hopkins, który określił atak, jako „najbardziej przerażające zdarzenie”, z którym zmierzyła się policja w mieście, powiedział, że atak przeprowadził mężczyzna, który wysadził się w powietrze. Zdetonował on samodzielnie skonstruowany ładunek wybuchowy. Nie ma jednak na razie żadnych szczegółów i trwa śledztwo. Do ataku nie przyznała się na razie żadna organizacja. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwołała już na 9 rano (10 czasu polskiego) pilne spotkanie sztabu ds. sytuacji kryzysowych Cobra. – Pracujemy nad tym, aby ustalić szczegóły zdarzenia – mówiła szefowa brytyjskiego rządu, dodając, że jest myślami z rodzinami ofiar. Flaga na siedzibie rządu na Downing Street w Londynie została we wtorek opuszczona do połowy masztu.
Wybuch wstrząsnął zdolną pomieścić 18 tys. widzów halą Manchester Areną o godzinie 22:35 czasu lokalnego (23:35 czasu polskiego), kiedy ludzie kierowali się do wyjść po koncercie Grande. Jak podkreśla BBC, amerykańska piosenkarka zdążyła już opuścić scenę. Brytyjska policja powiedziała, że eksplozja miała miejsce w foyer, gdzie wielu rodziców czekało na swoje dzieci, aby zabrać je po występie do domów. Foyer jest połączone ze stacją kolejową oraz tramwajową – ważnym połączeniem komunikacyjnym w centrum Manchesteru. Po wybuchu obie stacje zostały zamknięte.
Media społecznościowe obiegły kręcone smartfonami filmy wideo, na których widać panikę wśród znajdujących się na hali ludzi. – Rozległ się wybuch i rzuciło mnie jakieś 9 metrów od jednych drzwi do drugich. Kiedy wstałem, zobaczyłem leżące na ziemi ciała. Moją pierwszą myślą było wejść na halę i znaleźć moją rodzinę – mówił BBC Andy Holey, który przyjechał do Manchester Arena po uczestniczące w koncercie żonę i córkę. Obu kobietom nic się nie stało. – Cały budynek się zatrząsł. Był wybuch, a potem błysk. Wszędzie były ciała – mówiła z kolei Emma Johnson, która wraz z mężem odbierała swoje dzieci w wieku 15 i 17 lat. Z kolei Ariana Grande napisała na Twitterze: „Załamana. Z całego serca jest mi tak bardzo, bardzo przykro. Nie mam słów”.
W marcu 6 osób zginęło, a 49 zostało rannych w ataku na moście Westminster Bridge i pod budynkiem brytyjskiego parlamentu w centrum Londynu. Mężczyzna wjechał autem w tłum ludzi, a następnie chciał wtargnął do Westminsteru i śmiertelnie zranił policjanta. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie, jednak brytyjskie służby nie potwierdziły związku organizacji z atakiem.

 

 

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520