HomeUSA

Założyciel NXIVM, sekty-organizacji marketingowej, skazany na 120 lata więzienia

Założyciel NXIVM, sekty-organizacji marketingowej, skazany na 120 lata więzienia

Keith Raniere, założyciel NXIVM, organizacji marketingowej, a zarazem sekty, został we wtorek skazany przez nowojorski sąd na 120 lat więzienia m.in. za napaści i wykorzystywanie seksualne kobiet i dziewcząt, handel dziećmi, prowadzenie działalności przestępczej i wymuszenia.

 

Raniere założył organizację NHIVM jako firmę promującą samodoskonalenie oraz rozwój osobisty i organizował bardzo kosztowne szkolenia, w których udział brały również gwiazdy filmowe i celebryci.

 

Firma stała się przykrywką dla działalności przestępczej, polegającej na wymuszaniu seksu, również za pomocą szantażu, namawianiu do nierządu, stosowaniu przemocy w sposób – jak to określił sąd – “nieprzejednanie okrutny” i “szczególnie skandaliczny”, zwłaszcza wobec dziewcząt i młodych kobiet.

 

Raniere m.in. uprawiał seks z 15-letnią dziewczynką i przez dwa lata więził oraz wykorzystywał inną nastolatkę. Głodził ofiary, zmuszał do niewolniczej pracy i oznakowywał swymi inicjałami.

 

Ogłaszając wyrok, sędzia okręgowy Nicholas Garaufis powiedział, że na wysokość kary wpłynęło niezwykłe okrucieństwo Raniere’a oraz brak jakiejkolwiek skruchy oskarżonego.

 

Sam Raniere oświadczył w sądzie: “Wierzę, że jestem niewinny tych zarzutów (…). To prawda, że nie okazuję skruchy za przestępstwa, o których mniemam, że ich wcale nie popełniłem”.

 

Firma-sekta NXIVM stała się tematem dwóch seriali dokumentalnych “The Vow” i “Seduced: Inside the NXIVM Cult”.

(PAP)

COMMENTS