HomePILNE

Żałoba narodowa w Rosji

Żałoba narodowa w Rosji

W Rosji dziś dzień żałoby po wczorajszej katastrofie samolotu wojskowego TU 154, który wpadł do Morza Czarnego. Na pokładzie byli głównie lecący do Syrii artyści chóru wojskowego imienia Aleksandrowa i grupa dziennikarzy. Wraz z załogą maszyny zginęły 92 osoby, wszystkie znajdujące się w maszynie. 

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Władimira Putina, na budynkach rządowych w całej Rosji opuszczono flagi państwowe. Ośrodki kultury i kanały telewizyjne zaprzestały pokazywania programów rozrywkowych.
Rodzinom ofiar obiecano wypłatę jednorazowego wsparcia finansowego w wysokości miliona rubli, czyli 70 tysięcy złotych.
Dziś w Soczi ma być dokonana wstępna identyfikacja odnalezionych ciał. Później w Moskwie odbędą się bardziej szczegółowe oględziny. Akcję poszukiwawczą na Morzu Czarnym prowadzono cała noc. Płetwonurkowie poszukiwali czarnych skrzynek samolotu, które pomogą wyjaśnić przyczyny tragedii oraz ciał kolejnych ofiar.
Wyrazy współczucia z powodu katastrofy przekazali do Moskwy między innymi, prezydenci Kazachstanu, Armenii, Mołdawii, Turcji, a także polski prezydent Andrzej Duda, który przesłał depeszę kondolencyjną na ręce Władimira Putina.

Z Berlina wyrusza dziś Obywatelski Marsz dla Aleppo. Jego uczestnicy zamierzają pokonać na nogach trasę, jaką przemierzają uchodźcy, ale w przeciwnym kierunku. Marsz ma zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Syrii – mówi organizatorka akcji Anna Alboth.
Jej zdaniem, im więcej oczu zwróconych będzie na Syrię, tym trudniej będzie działać osobom odpowiedzialnym za tragedię syryjskiej ludności cywilnej. Marsz potrwa kilkanaście tygodni. Alboth dodaje, że każdy, w każdej chwili może się do niego przyłączyć, choćby tylko na jeden dzień.
Trasa marszu wiedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Macedonię, Grecję, Turcję – do Aleppo.

Jego postępy będzie można śledzić na stronie internetowej www.civilmarch.org.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS