Zaledwie jeden na dziesięciu Niemców przyznaje, że czuje się współodpowiedzialny za Holokaust

Zaledwie jeden na dziesięciu Niemców przyznaje, że czuje się współodpowiedzialny za Holokaust

Jeden na dziesięciu Niemców przyznaje, że czuje się współodpowiedzialny za Holokaust. Wynika to z badań przeprowadzonych przez fundację Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość oraz Uniwersytet Bielefeld. 

Co prawda 88 procent Niemców przyznaje, że narodowy socjalizm jest historycznie związany z ich krajem, ale z badań wynika, że w Niemczech nie występuje “kult winy”. Tylko 10 procent badanych odpowiedziało, że chociaż osobiście nie zrobili nic złego, to i tak ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust. 17 procent przyznało, że w ich rodzinie byli tacy, którzy ponoszą odpowiedzialność za drugą wojnę światową. Jednak co piąty współczesny Niemiec twierdzi, że w jego rodzinie nie było winnych, a wręcz były osoby, które pomagały Żydom. Z opublikowanych badań wynika też, że zjednoczenie Niemiec, a nie druga wojna światowa jest postrzegane jako najważniejsze wydarzenie od 1900 roku.
Badanie przeprowadzono w okresie od grudnia 2017 do lutego 2018 roku. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób w wieku od 16 do 92 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/em/wkrzCOMMENTS

WORDPRESS: 0