HomeMazowieckie

Zaledwie 1 proc. warszawiaków skorzystało ze stołecznego programu dot. likwidacji “kopciuchów”

Zaledwie 1 proc. warszawiaków skorzystało ze stołecznego programu dot. likwidacji “kopciuchów”

Około 1. procenta osób skorzystało z programu antysmogowego stołecznego ratusza. Program działa od początku stycznia bieżącego roku. W pierwszym półroczu wypłacono około 44 tysięcy złotych dla tych, którzy zdecydowali się zlikwidować swojego “kopciucha”.

Stołeczny radny z PiS – Dariusz Lasocki – który zwrócił się do prezydenta Warszawy o udostępnienie tych danych – powiedział, że to “zaprzepaszczenie dobrego programu antysmogowego. Tylko w trzech dzielnicach ten projekt ruszył. W piętnastu natomiast nie wymieniono ani jednego paleniska” – wskazywał radny. Dariusz Lasocki dodał, że mieszkańcy na pewno skorzystaliby z programu, który oferują warszawscy urzędnicy, tylko – jak tłumaczył – zabrakło dobrej informacji w tym zakresie.

Dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w stołecznym ratuszu – Marcin Morawski podsumował realizację przedsięwzięcia. “Od początku obowiązywania uchwały według nowych zasad wpłynęło kilkadziesiąt wniosków w ramach których mieszkańcy chcieliby zlikwidować prawie sto pieców na paliwa stałe i olej opałowy”. Podkreślił, że w ostatnich dniach program przyśpieszył. “Jest znacznie więcej zapytań o dofinansowania na wymianę źródeł ciepła” – mówił Marcin Morawski.

Marcin Morawski zachęca do składania wniosków na wymianę pieców bo tylko do końca 2020 roku będzie można uzyskać na ten cel nawet 100 procentową dotację. Z każdym kolejnym rokiem kwota dotacji ma być pomniejszana.
Program “Zlikwiduj kopciucha” adresowany jest do właścicieli domów lub mieszkań oraz przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

Dofinansowane obejmuje wymianę pieca starego typu albo na odnawialne źródła energii albo podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej czy gazowej.

Budżet całego programu “Walka ze Smogiem” zaplanowanego na lata 2019-2022 wynosi 300 mln. złotych. Więcej informacji o programie znajduje się na stronie internetowej warszawskiego ratusza.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/kj

COMMENTS