Zakup przez Skarb Państwa bezcennej kolekcji Czartoryskich zapewnia jej większe bezpieczeństwo

Zakup przez Skarb Państwa bezcennej kolekcji Czartoryskich zapewnia jej większe bezpieczeństwo

Ministerstwo Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego wyjaśnia, że zakup bezcennej kolekcji Czartoryskich zapewnia jej większe bezpieczeństwo. Od 29 grudnia 2016 r. państwo polskie jest właścicielem kolekcji, w której skład wchodzi m.in. obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. 

 

Odnosząc się do ostatnich doniesień prasowych dyrektor departamentu Dziedzictwa Kulturowego Paulina Florjanowicz powiedziała Polskiemu Radiu, że posiadanie prawa własności zwiększa ochronę kolekcji. „Wcześniej stanowiła własność prywatną Fundacji Książąt Czartoryskich, a państwo miało możliwość ograniczania ruchu i tego co się z tą kolekcja będzie działo z tytułu istniejących przepisów” – mówi Florjanowicz.
Zwraca uwagę, że kolekcja zabytków została przekazana państwu zgodnie z życzeniem księżnej Izabeli Czartoryskiej, która gromadziła zbiory.
Paulina Florianowicz mówi, że większość z 86 tys. pozycji z kolekcji Czartoryskich zostanie udostępniona w Muzeum Narodowym dla zwiedzających w 2019 roku. Oprócz obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”, czy obrazu Rembrandta „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” kolekcja zawiera 86 tys. wyjątkowych obiektów. Są to dokumenty o bezcennej wartości historycznej dla Polaków, m.in. oryginał Unii w Horodle, Dzieło Mikołaja Kopernika, czy korespondencja królów, czy trofea króla Jana Sobieskiego spod Wiednia. Zostaną one udostępnione dla zwiedzających w 2019 roku.
Kolekcja Czartoryskich jest najcenniejszą kolekcją sztuki w Polsce i jedną z najcenniejszych w Europie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.JędrzejczykCOMMENTS

WORDPRESS: 0