HomeSport

Zakopane. Kompleks średnich skoczni rośnie w oczach. Rozpoczęło się układanie igelitu

Zakopane. Kompleks średnich skoczni rośnie w oczach. Rozpoczęło się układanie igelitu

Nowy kompleks średnich skoczni nabiera kształtów. Rozpoczęło się właśnie układanie igelitu na dwóch skoczniach. Na pozostałych trwa deskowanie. Już cały kompleks wygląda imponująco, choć do zakończenia prac pozostało kilka miesięcy.

Modernizacja starych skoczni narciarskich na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku. Jest to właściwie budowa nowych skoczni. Stare bowiem nie mal zupełnie zostały najpierw zdemontowano. Na obecnym etapie prac skocznie zaczynają nabierać kształtu. Widać to przede wszystkim po deskowaniu buli skoczni i układaniu igelity. Już gotowa jest najmniejsza skocznia. Igelit pojawia się teraz na kolejnych dwóch, a deskowanie na tych największych z całego kompleksu. Roboty idą pełną parą.

 

W sumie w kompleksie powstanie pięć skoczni: przebudowywane skocznie K-15, K-35, K-65 i K-85, a od nowa budowana jest skocznia K-23. W ramach prac powstanie zupełnie nowy wyciąg dla skoczków, już stoi wieża sędziowska, a także budynku, gdzie będzie zaplecze dla skoczków, jak również dla obsługi medialnej zawodów sportowych na skoczni. Dodatkowo na przeciwstoku powstanie sala gimnastyczna o powierzchni niemal 400 metrów kwadratowych. Sala będzie oczywiście dla skoczków, ale także dla przedstawicieli innych dyscyplin sportu. Cały obiekt będzie wyposażony w system do sztucznego śnieżenia, nowoczesne oświetlenie, jak i nagłośnienie. Cały remont kompleksu pochłonie ok. 44 mln zł. Pieniądze na to zadanie wyłożyło Ministerstwo Sportu. Jest to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach prowadzonych przez COS w Zakopanem.

 

Nowe skocznie mają być gotowe do połowy 2021 roku. Roboty wykonuje firma Wolski z Kluszkowiec – tak sama, która wcześniej przeprowadziła remont Wielkiej Krokwi, a także zbudowała od podstaw dwie skocznie szkoleniowe w Chochołowie. Prowadzona obecnie inwestycja w Zakopanem to spełnienie marzeń młodych skoczków trenujących pod Giewontem. Stare skocznie bowiem były nie tylko przestarzałe, ale i nie spełniały wymogów obecnie stawianych tego typu obiektom. Wyremontowany kompleks ma spełniać wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, na którym będzie można rozgrywać zawody międzynarodowe

 

aip

COMMENTS