HomeMałopolskie

Zakopane. Będą rekwirować elektryczne hulajnogi na Krupówkach

Zakopane. Będą rekwirować elektryczne hulajnogi na Krupówkach

Straż miejska w Zakopanem będzie rekwirowała elektryczne hulajnogi, które będą stały na Krupówkach i na okolicznych ulicach. – Park kulturowy na deptaku nie dopuszcza tego typu działalności – mówi Marek Trzaskoś, komendant straży miejskiej pod Giewontem.

W tym roku elektryczne hulajnogi na wypożyczenie – które w poprzednich latach zalały m.in. Kraków i inne duże miasta – pojawiły się także pod Giewontem. Sprzęt ten rozstał przez właściciele rozrzucony po różnych zakątkach miasta. Hulajnogi stoją na chodnikach, skwerach, na trawnikach. Każdy wykorzystując aplikację w telefonie komórkowym może je wypożyczyć. Oczywiście po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

 

Miasto pod Giewontem chce pozbyć się tego sprzętu z Krupówek – bo tylko z tej części miasta może. Pomóc mają w tym zapisy uchwały o parku kulturowym. – Na ich podstawie na Krupówkach i przylegających ulicach nie wolno prowadzić działalności gospodarczej poza lokalem. Dlatego będziemy rekwirować takie sprzęt i automatycznie kierować do sądu wnioski o ukarania właściciela grzywną, a także z wnioskiem o przepadek mienia – mówi komendant straży miejskiej. Jak dodaje komendant, zakazane jest wynajmowanie hulajnóg na Krupówkach, ale poruszanie się na nich do deptaku już nie.

 

– W polskim prawie osoba na hulajnodze jest taktowana jak pieszy. Dlatego nie możemy tego zabronić, choć jest to na zatłoczonych Krupówkach niebezpieczne – zaznacza komendant. Tego lata zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych został wprowadzony na szlakach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. TPN wprowadził zakaz, bo już w ubiegłym roku pojawili się turyści, którzy poruszali się takimi hulajnogami na szlaku do Morskiego Oka (bo właściwie jedynie po ty szlaku można by próbować jechać hulajnogą. To bowiem asfaltowa droga).

 

aip

COMMENTS