Zakończyły się 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Wygrał “Beniowski” z Poznania

Zakończyły się 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Wygrał “Beniowski” z Poznania

Poznański „Beniowski. Ballada bez bohatera” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej wygrał 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne i konkurs „Klasyka Żywa”. Festiwal klasyki zakończył się w Teatrze Kochanowskiego w Opolu w niedzielę wieczorem.

Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego – 60 tys. zł z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej „klasycznej” premiery – pojechała do Teatru Nowego w Poznaniu i twórców spektaklu „Beniowski…”. Odbierający nagrodę dyrektor teatru, Piotr Kruszczyński, podkreślił, że nagroda dowodzi, że w „dzisiejszych czasach warto oddawać głos kobietom”. Do reżysera Małgorzaty Warsickiej oraz dramaturga Michała Pabiana trafiła także nagroda za adaptację, a do Karola Nepelskiego – nagroda za muzykę do „Beniowskiego”.

 

Jury doceniło także Alinę Moś-Kerger, która otrzymała nagrodę za reżyserię „Ferdydurke” (teatr w Radomiu) oraz twórców spektaklu „Śmierć białej pończochy” (Teatr Wybrzeże) – Magdalena Gajewska odebrała nagrodę za scenografię, kostiumy i światło, a Magdalena Gorzelańczyk nagrodę za rolę Jadwigi. Drugą równorzędną nagrodę aktorską otrzymała Anna Mierzwa za rolę Telimeny w spektaklu „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” w Teatrze Nowym w Poznaniu. Opolska publiczność za najlepszy festiwalowy spektakl uznała „Wykład” w reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu.

 

44. Opolskie Konfrontacje Teatralne / Klasyka Żywa to najważniejsze i największe wydarzenie, podczas którego ocenie jurorów poddawane są teatralne realizacje klasycznych tekstów.

 

W tym roku OKT trwały sześć dni, a widzowie mogli w tym czasie nie tylko zobaczyć siedem najlepszych w ubiegłym roku inscenizacji dzieł polskich klasyków, ale także wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z artystami oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących. Opolskie Konfrontacje Teatralne organizowane są przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (który jest dodatkowo koordynatorem konkursu „Klasyka Żywa”) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Opolskiego.

 

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0