HomePOLSKA

Zakończyło się spotkanie nowego ministra zdrowia z lekarzami rezydentami

Zakończyło się spotkanie nowego ministra zdrowia z lekarzami rezydentami

Krótko przed 22.00, w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” zakończyło się blisko 5-godzinne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami lekarzy rezydentów. Były to pierwsze rozmowy medyków domagających się między innymi zwiększenia nakładów na służbę zdrowia z nowym szefem resortu. 

Po spotkaniu minister Szumowski powiedział, że były to dobre rozmowy, ale na razie nie może ujawnić żadnych szczegółów. Dodał jedynie, że poruszono na nim wszystkie problemy nurtujące lekarzy rezydentów i że planowane jest kolejne spotkanie. “Pojawiło się światełko w tunelu” – powiedział szef resortu zdrowia. Wyraził nadzieję, że uda się wynegocjować “pewne rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą zadowalające dla obu stron”.
Także rezydenci wyrazili zadowolenie z przebiegu rozmów. Na Twitterze napisali: “Z satysfakcją informujemy, że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z Ministrem Zdrowia. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje, nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania. Jest nadzieja na dostrzeżenie pacjenta przez system i zażegnanie kryzysu kadrowego. Bardzo na to liczymy” – czytamy we wpisie lekarzy rezydentów na Twitterze.
Rezydenci domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procent PKB w 2021 roku. Jednak jeszcze przed rozmowami z poprzednim ministrem Konstantym Radziwiłłem, obniżyli swoje żądania i zaproponowali przeznaczanie 6 procent PKB w 2023 roku. Rządowa ustawa, która weszła już w życie, przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą rosły stopniowo do 6 procent PKB w 2025 roku.
Według szacunków resortu zdrowia, do ostatniego wtorku klauzulę opt-out, która pozwala lekarzom pracować ponad 48 godzin tygodniowo, wypowiedziało prawie 4 tysiące lekarzy. Zdaniem protestujących, takich wypowiedzeń jest około 5 tysięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/wcześn./dabr

COMMENTS