HomeZachodniopomorskie

Zakończył się VI Zjazd Dużych Rodzin w Szczecinie

Zakończył się VI Zjazd Dużych Rodzin w Szczecinie

Po południu w Szczecinie, po wspólnym obiedzie, zakończył się trzydniowy VI Zjazd Dużych Rodzin. Rano rodzice i dzieci uczestniczyli we mszy świętej w bazylice archikatedralnej świętego Jakuba, następnie zrobili wspólne zdjęcie i przeszli ulicami miasta na Łasztownię. 
Wczoraj na zjeździe pojawił się premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu podkreślił, że rozwój polskiej rodziny jest dla rządu najważniejszy i będzie on kontynuował programy, które są odpowiedzią na potrzeby dzieci i ich rodziców.
“Na zjeździe było bardzo pozytywnie” – podsumowuje Aneta Dziereń, mama siedmiorga dzieci. Jak mówi, w tym roku rodziny były mile zaskoczone wizytą premiera Mateusza Morawieckiego. “Fajnie jest zobaczyć kogoś z rządu, że jest z nami, z naszymi rodzinami i chce wesprzeć każdą rodzinę” – podkreśla Anna Dziereń.
Wczoraj przed południem eksperci ze Związku Dużych Rodzin “Trzy Plus” i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin debatowali o wartości ekonomicznej pracy rodziców, polegającej na wychowywaniu dzieci w domu. Zwracali szczególną uwagę na postulat wprowadzenia emerytur właśnie dla osób, które – ze względu na opiekę nad dziećmi w domu – nie zdążyły wypracować swojego świadczenia.
Pomysł popiera mama pięciorga dzieci Agata Biesiada-Ochenkowska. Jej zdaniem, nie docenia się pracy mam, które wychowują dzieci będące przyszłością państwa. “My wszyscy trzymamy kciuki, żeby to przeszło” – zaznacza.
Zjazd Dużych Rodzin pomaga walczyć ze stereotypowym wizerunkiem rodzin wielodzietnych jako tych z problemami – mówi Agnieszka Sekuła, mama trojga dzieci. “Bardzo dużo Szczecinian było zainteresowanych, bardzo dużo ludzi się pytało, a co to, a skąd jesteście, a co to robicie? Jak słyszeli od nas, że jest 1300 ludzi z Polski i z Europy to robili wielkie oczy i mówili tylko: super!” – opowiada Agnieszka Sekuła.
Zjazd rozpoczął się w piątek. Pierwszego dnia większość rodzin zwiedzała miasto i okolice.
W trzydniowym spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc dwieście osób z rodzin z co najmniej trójką dzieci. Po raz pierwszy w historii w tej imprezie uczestniczyły osoby w zagranicy. Większość z nich pochodziła z Litwy, Łotwy i Węgier.
Organizatorami zjazdu były: Związek Dużych Rodzin “Trzy Plus”, Miasto Szczecin i Europejska Konfederacja Dużych Rodzin. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Jednym z patronów medialnych była radiowa Jedynka.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/dabr

COMMENTS