Zakończył się pierwszy dzień pielgrzymki papieża Franciszka do krajów bałtyckich

Zakończył się pierwszy dzień pielgrzymki papieża Franciszka do krajów bałtyckich

Zakończył się, pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka na Litwie. Ojciec Święty spotkał się z władzami kraju i modlił się w Ostrej Bramie. Wziął też udział w spotkaniu z młodzieżą na Placu Katedralnym w Wilnie. 
Przed siedzibą głowy państwa Dalia Grybauskaite przywitała Franciszka, przypominając, że Stolica Apostolska jako jedna z pierwszych uznała litewską niepodległość sto lat temu, a w czasach gdy Litwa należała do ZSRR zachowała litewską ambasadę.
Ojciec Święty w swoim przemówieniu również nawiązał do trudnej historii Litwy. Przypomniał, że minione stulecie dla Litwinów było naznaczone przykrymi doświadczeniami i cierpieniem, a obecne świętowanie stu lat niepodległości jest okazją do refleksji. “To zatrzymanie się na chwilę, przypomnienie sobie minionych przeżyć, aby nawiązać kontakt z tym wszystkim, co was ukształtowało jako naród” – zaznaczył Franciszek i przypomniał o wielowiekowej tradycji wielokulturowości kraju, w którym miejsce do życia znaleźli przedstawiciele różnych narodów i wyznań.
W Ostrej Bramie Ojciec Święty powiedział, że jest to jedyny element wileńskich murów obronnych, który przetrwał do naszych czasów. Franciszek zaznaczył, że kiedy były one niszczone, w bramie był już umieszczony obraz “Dziewicy Miłosierdzia”. “Już od tamtych czasów chciała nas nauczyć, że można bronić nie atakując, że można być roztropnym, bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich” – powiedział papież. Dodał, że oblicze jej Syna jest wyryte w naszych sercach, co daje nam możliwość spotkania się z Bogiem. Papież mówił, że budowa murów i twierdz, których w przeszłości powstawało bardzo dużo, to odcinanie się od Dobrej Nowiny Jezusa. Papież Franciszek przejeżdżając ulicami Wilna od Kaplicy Ostrobramskiej na Plac Katedralny, pobłogosławił chorych z Wileńskiego Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki. Prowadzi je polska zakonnica Michaela Rak. Przed wileńską Katedrą Ojciec Święty zaapelował do młodzieży na Litwie, aby odważyła się iść pod prąd indywidualizmu i zwróciła się w kierunku bliźniego. “Wielu będzie chciało zająć wasze serca, nękać pola waszych dążeń chwastami, ale ostatecznie, jeśli oddamy życie Panu, zawsze zwycięża dobra pszenica” – powiedział do młodzieży papież Franciszek.
Pierwszy dzień pielgrzymki Franciszek zakończył wizytą w Bazylice Archikatedralnej świętego Stanisława i świętego Władysława w Wilnie. Tuż po tym Ojciec Święty odjechał do siedziby Nuncjatury Apostolskiej, która znajduje się nieopodal Katedry. Tam zaskoczył czekających na nich wiernych, wychodząc na balkon i dziękując im za przybycie.
Jutro (23.09) Franciszek odprawi mszę świętą w Kownie oraz odmówi modlitwę “Anioł Pański” transmitowaną na cały świat. Po południu papież będzie się modlił przed pomnikiem Ofiar Getta Wileńskiego oraz z Muzeum Ofiar i Ludobójstwa w Wilnie. W poniedziałek i we wtorek Franciszek będzie przebywał na Łotwie i w Estonii.
Jest to 25. podróż zagraniczna papieża Franciszka.
Pielgrzymka papieża do krajów bałtyckich potrwa do 25 września.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0