HomeCiekawostki

Zakazane piosenki na ślubie kościelnym

Zakazane piosenki na ślubie kościelnym

Jeśli chcecie, by na Waszym ślubie kościelnym zabrzmiała któraś z tych piosenek, lepiej najpierw upewnijcie się, czy jest to możliwe. Wielu księży nie pozwala, by na ślubach w ich parafiach były grane piosenki świeckie. Na które utwory nie zgadzają się niektórzy duchowni? Zapytaliśmy nowożeńców. Sprawdźcie na naszej liście.

 

“HALLELUJAH”

Ta informacja z pewnością nie ucieszy wielu przyszłych małżonków. “Hallelujah” Leonarda Cohena to jedna z najpopularniejszych piosenek do ołtarza. Niektórzy księża nie zgadzają się jednak na to, by była grana podczas ślubu kościelnego. Dlaczego? Księża tłumaczą, że fakt, że w piosence pojawia się “Alleluja” wcale nie oznacza, że przesłanie utworu pasuje do uroczystości ślubnej. Piosenka Leonarda Cohena nawiązuje bowiem do biblijnej historii Samsona i Dalili z Księgi Sędziów, czy cudzołożnego króla Dawida i Batszeby, które więcej mają wspólnego ze zdradą niż prawdziwą miłością. Gdy wiele par się o tym dowiaduje, często sami rezygnują z tego utworu.

 

“ALL YOU NEED IS LOVE”

“All you need is love” zespołu The Beatles to piosenka, która – w związku z tym, że ma już nawet miłość w samym tytule – wydawałaby się idealna na wesele. Tymczasem, nie wszyscy księża zgadzają się, by iść przy niej do ołtarza lub grać ją na zakończenie liturgii.

 

“MAY IT BE”

Piękna piosenka, którą śpiewa Enya – “May It Be” również może spotkać się z odmową ze strony duchownego. Sprawy nie ułatwia fakt, że utwór ten pochodzi z soundtracku do filmu “Władca pierścieni”.

 

“LOVE IS IN THE AIR”

“Love Is In The Air” śpiewał John Paul Young już 40 lat temu. Ta piosenka wydaje się idealna na ślub, bo kiedy bardziej można wyczuć miłość w powietrzu niż właśnie w dniu zawarcia małżeństwa? Niektórzy duchowni nie podzielają jednak tego zdania i przypominają, że piosenka, choć ładna, jest świecka i nie przystoi, by grano ją podczas ślubu kościelnego.

 

“YOU RAISE ME UP”

Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się także “You Raise Me Up” w wykonaniu Josha Grobana. Niestety, również w przypadku tej piosenki można spotkać się z odmową ze strony duchownego.

 

“AVE MARIA”

Niektórych zdziwi zapewne fakt, że są księża, którzy nie zgadzają się na “Ave Maria”. Dlaczego? Powody mogą być dwa. Po pierwsze, nowożeńcy często chcą, by zagrano “Ave Maria” w wersji śpiewanej przez popularną piosenkarką Beyonce. Po drugie, duchowni zwracają uwagę, że “Ave Maria” to pieśń dedykowana Matce Boskiej, a co za tym idzie nie można jej wykonywać w dowolne dni, a jedyne te, w których obchodzi się święto Maryi.

 

Dlaczego niektórzy księża nie zgadzają się na wybrane przez przyszłych małżonków piosenki na ślub kościelny? Najczęściej tłumaczą przyszłym nowożeńcom, że ślub kościelny i związana z nim liturgia nie mogą być łączone z elementami świeckimi, również utworami, bo to naruszałoby pewną sferę sacrum. Jeśli więc bardzo zależy Wam na jakimś utworze do ślubu, najlepiej upewnijcie się, że ksiądz z wybranej przez Was parafii wyrazi na niego zgodę.

 

Red. AIP/Polska Press

COMMENTS